U studenom i prosincu lanjske godine Agencija za ruralni razvoj Istre organizirala je novi krug kulinarskih tečajeva u Edukacijskom gastronomskom centru Istre, koje su vodili neki od zaista najvažnijih hrvatskih chefova. Riječ je, među ostalima, o Jeffreyu Velli, glavnom chefu rovinjskog restorana Cap Aureo i o Deniju Srdoču, glavnom chefu Drage di Lovrana, jedinog kvarnerskog restorana s Michelinovom zvjezdicom.
Na kolegiju koji se zvao Visoka kuhinja Jeffreya Velle polaznici su kroz niz recepata poput boškarina s Kampanjolom i sendviča od boškarinovih obraza, učili tehnike klasične internacionalne visoke kuhinje, kontekstualizirane u lokalni prostor s lokalnim sastojcima.
Srdočev kolegij zvao se Kreativna gastronomija najmlađeg Michelinova chefa, te je obuhvatio rad na hobotnici sous vide s gelom od crvenog zelja i hrskavom heljdom na rombu poširanom u maslacu s pjenom od maruna i konfitom od komorača, te na rebrima od boškarina s ljubičastom kapulom.
Vellin i Srdočev kolegij označili su snažan završetak spektakularnog AZRRI-jeva ciklusa jesenskih gastronomskih radionica, koje su se održale na Gortanovu Brijegu kraj Pazina. U Didaktičnoj kuhinji Edukacijskog gastronomskog centra Istre kako se službeno zove sjedište AZRRI-jevih majstorskih radionica, prošle je jeseni deset vrhunskih chefova održalo tečajeve za čak 280 polaznika. I to ne samo polaznika iz Istre, nego i s Kvarnera, iz Dalmacije i drugih dijelova Hrvatske.
AZRRI se, dakle, definitivno afirmirao kao jedno od središta prenošenja visokih znanja u hrvatskoj restoranskoj i hotelskoj industriji. Zanimljivo je da u jesenskom ciklusu nisu sudjelovali samo hrvatski kuhari nego su, primjerice, radionice vodili i norveški chefovi Daniel Rosvold i Robert Elis Rydland, koji su organizirali vrlo inspirativan kolegij pod naslovom Jadranska riba u službi norveške kuhinje.
Među domaćim chefovima, uz Vellu, Srdoča i slastičarku Petru Jelenić, svakako valja istaknuti Davida Skoku koji je održao masterclass o ribama plosnaticama, dok su vlasnik Pergole Fabricio Vežnaver i višestruki sommelierski prvak Hrvatske Filip Savić vodili radionicu o slaganju ribe i vina, što je puno zahtjevnije pitanje nego što se obično misli.
AZRRI je i svojim jesensko-zimskim programom pokazao kako je riječ o jednoj od najkorisnijih državnih ustanova u području gastronomije i turizma.
Za Hrvatsku bi bilo iznimno važno kad bi i neke druge državne agencije toliko ozbiljno shvaćale svoj posao i tako efikasno provodile svoju strategiju i operativne programe.