Decanterov urednik John Stimpfig u svom je uvodniku iznio fascinantan podatak, da se od 2009. godine do danas u Francuskoj redovito prodaje više ružičastih nego bijelih vina, te da je samo u 2015. godini uvoz rosea u Sjedinjene Države porastao za nevjerojatnih 58 posto! Rose je očigledno vinski žanr današnjice i sutrašnjice. U Hrvatskoj je, očekivano, situacija nešto drukčija.
Većina važnih proizvođača počela se ozbiljnije baviti roseima tek unatrag nekoliko godina, te su zasad u fazi takozvanog ženskog rosea (riječ je o prilično seksističkom terminu, koji podrazumijeva da žene više vole slatka vina). Enologinja jedne velike vinarije iz istočne Hrvatske nedavno nam je ispričala kako im se prodaja ružičastog vina multiplicirala, otkako su se odlučili na polusuhu umjesto suhe varijante.
Neki drugi vinari, poput Kozlovića ili Feravina, proizvode suhe rosee, koji vrlo dobro prolaze na tržištu, ali koji još nisu pozicionirani u premium sektoru, niti se identificiraju s brandom. Pa ipak, u našim se restoranima i trgovinama može pronaći ponešto zaista vrhunskih rosea, koji se sjajno slažu s hranom, i koji opravdavaju svoje cijene. Evo karakterističnih primjera.
Veliki smo fanovi ovog provansalskog vina, koje će, nadajmo se , definitivno preživjeti rastavu svojih suvlasnika, Angeline Jolie i Brada Pitta (najnovije viejsti , doduše , govore da j rastava možda izbjegnuta). Miraval, kupaža niza južnofrancuskih sorti, fascinantan je primjer elegancije, čistoće okusa, i gotovo šampanjski tvrde strukture vina, te preciznog, razigranog ljetnog bouqueta. Decanter preporučuje Miraval uz jastoge i brancina. Mi bismo još dodali jakovske kapice, fritto misto, gazpacho, salate na bazi rajčica i tjesteninu s rajčicama, kao i većinu standardnih sushija i sashimija, osim otora. Zanimljivo je da smo ga prošlog tjedna u zagrebačkom Carpacciu, kurioziteta radi, kušali uz otkoštenu teleću koljenicu, koju je herojski podnio.
Whispering Angel rodonačelnik je modernih, blijedih i suhih rosea. Riječ je nadalje, o vinu koje je pokrenulo ružičasto ludilo u Americi, i koje se sada prodaje u nekoliko milijuna boca godišnje. Decanter je za svoj specijal umjesto Whisperinga izabrao nešto skuplji Rock Angel, što ga preporučuje uz bouillaibaisse i jastoge. Whispering Angel definitivno dobro ide uz sva moguća jela s kozicama, te odlično prati aromatične istočnjačke kuhinje: posebno dobro apsorbira ljutinu opakijih vrsta čilija.
St. Heels, vino koje je Vogue nedavno proglasio simbolom ljeta u Dubrovniku, pametno je marketirano kao lifestyle proizvod. Tko bi, pobogu, odolio svetim štiklama? U stvarnosti, riječ je o vrlo ozbiljnom, supstancijalnom, bogatom vinu, koje se puno lakše pije uz hranu, nego samo. Osim uobičajenih preporuka, poput jastoga i škampa, ili grdobine i brancina, ili sushija, ovo bi vino, zapravo, trebalo točiti uz klasični roštilj, uz carpaccio, ili, pak, uz polusirovo pečene janjeće kotlete. Oko 100 kuna
Najoriginalniji i najkoncentriraniji od svih hrvatskih rosea, R Stagnum demonstrira različita lica malog plavca, od kojih ono ružičasto nipošto nije inferiorno. R Stagnum , kojeg smo nedavno recenzirali, vino je jakog karaktera, kompleksnog bouqueta (koji podsjeća na crna vina), i dovoljne svježine da bi se mogao piti na plus 40. Poput St.Heelsa, i R Stagnum preporučujemo uz crveno meso s roštilja, i uz janjeće kotlete, ali i uz pršut sa smokvama. Zapravo, dugo nismo naišli na neko domaće vino, koje tako dobro prati pršut,