Lanjska je godina afirmirala ili najavila afirmaciju skupine relativno mladih kuhara, koji bi uskoro mogli promijeniti već etablirane hijerarhijske odnose u domaćoj restoranskoj industriji i početi uspostavljati novi poredak. Riječ je o ljudima koji strastveno vole svoj posao, stalno uče skloni su riskirati, a neki od njih dio svake zime provode u velikim europskim restoranima što je, naravno, najbolji put za napredak. Evo, dakle, naše liste mladih chefova koji bi mogli obilježiti 2018.
Filip Horvat već jest lokalna zvijezda. Ab Ovo posluje jako dobro, a o gospodinu Horvatu brojni obožavatelji govore u superlativima. Ove bi godine Filip Horvat mogao početi proširivati svoj kulinarski rukopis , te se etablirati u cehovskom okruženju. Riječ je vjerojatno o najtalentiranijem mlađem kuharu u Hrvatskoj koji je, podsjetimo, još kao tinejdžer radio s Jeffreyem Vellom i Dinom Galvagnom, da bi zatim preuzeo Petu četvrtinu
Dolazak Brune Vokala u Noel značajno je utjecao na transformaciju tog odličnog restorana iz gastrotainmenta u fine dining. Vokalovim ulaskom u Noelovu kuhinju chef Goran Kočiš dobio je kreativnog i tehnički kompetentnog najbližeg suradnika. S obzirom na ambicije i nemilosrdni tempo rada Noelovih vlasnika, valja očekivati da će se gospodin Vokal, koji je 2011. godine u Zagrebu završio kuharsku školu, ove godine suočavati s još većim izazovima nego lani, kad je Noelov tim, primjerice, perfektno odradio Krugovu i Ruinartovu večeru.
Prije točno dvije godine uprava lošinjske Jadranke povukla je riskantan potez, imenujući tada anonimnog zagrebačkog mladog kuhara chefom najluksuznijeg kvarnerskog hotela. Rizik se i više nego isplatio. Melkior Bašić suvereno je zavladao jednim od najambicioznijih i najzahtjevnijih fine dining restorana na Jadranu, koji najveći dio svojih sastojaka, od divljači do riba i rakova, nabavlja na Cresu i Lošinju. Gospodin Bašić i ove zime putuje Europom stažirajući u Michelinovim restoranima.
Deni Srdoč s Krka još je jedan od kuhara iz Pete četvrtine koji danas igraju važnu ulogu u hrvatskom restoranskom biznisu (premda je Srdoč došao u Petu četvrtinu kad je Dino Galvagno već odlazio, tako da je zapravo radio za Filipa Horvata).
Deni Srdoč mora još puno učiti, no on posjeduje talent za izvlačenje i slaganje okusa, te razumije logiku izgradnje svakog pojedinog jela, kad je riječ o kontrastima tekstura i o odnosima masnoća i svježine, slatkog i kiselog ili umamija i slanog. Osim toga, čini nam se da Srdoč jako pazi na detalje, što je nužan preduvjet da bi bilo tko postao zaista vrhunski kuhar.
Poslije stanovitog kaosa u Boškinčevoj kuhinji 2016. godine, mjesto glavnog chefa 2017. dobio je Matija Bregeš, koji je do tada obavljao posao sous chefa. Prije preuzimanja Boškinca, Bregeš je stažirao u nekoliko klasičnih europskih restorana. Ovu bi zimu također trebao provesti u Michelinovim kuhinjama. Hrana u Boškincu prošlog je ljeta bila lijepa, uglavnom čista, prilično maštovita i pametno lokalna, s par izvrsnih jela od janjetine, ali i od kamenica i škampa.