Ozbiljni restorani sve se više bavi utjecajem kuhinje na zdravlje. Novi ideal je jesti elaboriranu hranu i pritom ne samo ne osjećati težinu idući dan, nego se po mogućnosti i liječiti. Japanska firma Open Meals ima vlastitu ideju o tome. I ide ne korak dalje, nego toliko daleko da ulazi u bizarno. Objasnit ćemo to ovako. Japanci put hrane, koji tradicionalno vodi od usta od toaleta, žele okrenuti naopako. Spojiti znanosti i sushi, kako kažu.
Ideja je koristiti “biološke uzorke” gostiju poput uzoraka sline, urina i stolice, kako bi se na temelju analize mikrobioma i nutricionističkih potreba, za svakog pojedinog gosta isprintao najidealniji sushi. Pa tako vaš uobičajeni postupak rezervacije ne bi uključivao poznatu gnjavažu telefonskiuh poziva i mailova, nego bi vam restoran prije dolaska poslao i “zdravstveni kit”, a vi biste morali vratiti uzorke kako bi vas na stolu dočekala ukusna hrana odabrana samo za potrebe vašeg tijela. Ideja je nedavno predstavljena na nekoliko gastronomskih i tehnoloških sajmova.
Open Meals u praksi će je ipak morati demostrirati u vlastitom restoranu Sushi Singularity koji iduće godine planiraju otvoriti u Tokiju. U promo videu koji su objavili na svojoj stranici, muškarac ulazi u sushi restoran i lice mu istog trena kompjuterski mapiraju, sa svim zdravstvenim parametrima, od razine nutrijenata u organizamu, preko genetskog koda (?), do podataka o kvaliteti sna i crijevnojfolir. Onda 3D printer robotskom rukom ispringa sushi i u njega ubacuje sve što organizam gosta treba. Sushi chef dovršava jelo.
Cijela ideja i njena prezentacija same po sebi mogu izgledati bizarno, ali Open Meal zapravo postavlja zanimljivo pitanje – kako će tehnologija u budućnosti utjecati na jednu od najstarijih očuvanih kulinarskih tradicija na svijetu? Roboti i umjetna inteligencija već su se udomaćili u fast food lancima, menzama i nekim bistroima. Slastičari s oduševljenjem eksperimentiraju s 3D printom, Barilla je najavila cijelu luksuznu kolekciju printanih tjestenina. Najveći svjetski chefovi, od Ferrana Adrie do Heinza Becka, ozbiljno ulaze u znanstvena istraživanja utjecaja kreativnog kuhanja na ljudsko zdravlje. Sushi Singularity zvuči svetogrdno za posvećene ljubitelje sushija, ali u raspravi o tehnologiji, budućnosti i hiperpersonalizaciji hrane vjerojatno imaju što zanimljivo za reći. Ovaj zadnji trend restorane je ionako već naveliko zahvatio kroz food fadove, od straha od glutena do izmišljenih alegrija.