Okej, danas i sutra zbog ovog kasnolistopadskog vremena još nije vrijeme za putovanja. No, uskoro zaista nećete imati dobar izgovor da vikendom ostajete doma. Naravno, najlakše je odvesti se na more, ali u ovo doba godine čini nam se zanimljivim posjetiti neke fenomenalne dijelove hrvatske unutrašnjosti (koji, opet, mogu biti blizu moru). Evo naših favorita
Područje između Brtonigle, Buja i Momjana apsolutno je najuzbudljiviji dio Istre. Ondje se nalaze neki od najboljih istarskih vinograda (Santa Lucia i Sveti Jakov), puno maslinika, važne vinarije, dobri mali hoteli (i jedan dobar veliki) dok je more na najviše petnaest do dvadeset minuta vožnje.
Što raditi
Uživati u pejsažu i obilaziti vinarije. Osobito preporučujemo posjet arhitektonski spektakularnoj Kozlovićevoj vinariji, zatim Coronici, Claiju i Cattunaru.
Šetati bajkovitim mjestima poput Brtonigle i Buja.
Gdje spavati
San Rocco u Brtonigli
Kempinski kraj Savudrije (osobito za golfere)
San Canzian u Donjim Mušulinima (otvara se u lipnju)
Gdje jesti
San Rocco, Brtonigla
Konoba Buščina, Buščina
Morgan, Brtonigla
Noel Buje, San Canzian, Donji Mušulini (otvara se u lipnju)
Na manje od pola sata vožnje od Dubrovnika živi jedan sasvim drukčiji svijet, koji ni krajolikom ni atmosferom nema nikakve veze s dubrovačkom rivijerom. Priroda je zelena, moćna, gruba, divlja i zaista prelijepa. Turistički pritisak i komercijalizacija ne postoje. Klima je puno svježija nego u Dubrovniku, a u vinogradima se uzgaja dubrovačka malvasija, plemenito grožđe koje nije u rodu s istarskom malvazijom, i koje može davati veličanstveno bogata vina.
Što raditi
Voziti se ili biciklirati po Konavlima i uživati u pejsažu i jakim mirisima još prilično divlje prirode. Obavezno posjetiti vinariju Karaman, gdje je obnovljena komercijalna proizvodnja malvasije.
Gdje spavati
One Suite Hotel u Župi Dubrovačkoj
Gdje jesti
Konavoski dvori, tradicijski nacionalni restoran u bukoličkom ambijentu na zelenoj rijeci Ljutoj
Baranja spada među najdramatičnije dijelove Hrvatske. Kombinacija teške, blatne plodne zemlje, niskih urednih vinograda i divljine Kopačkog rita, čini Baranju zaista jedinstvenom. Udaljena je samo dva i pol sata vožnje od Zagreba, a cijene su smiješne u usporedbi sa zagrebačkim ili dalmatinskim.
Što raditi
Obilaziti Kopački rit, i pješke, ali obavezno čamcem.
Voziti se biciklom.
Jahati
Vrebati na jedinstvenu priliku da na jednom mjestu gledate orlove, jelene, kormorane i vodene zmije.
Posjećivati vinarije, osobito Beljski Stari podrum iz 16. stoljeća u Kneževim vinogradima.
Prošetati centrom Osijeka, jednog od najljepših hrvatskih gradova, koji je turistički totalno podcijenjen.
Gdje spavati
Pansion Ivica i Marica, Karanac
Hotel Patria, Beli Manastir
Hotel Osijek, Osijek
Gdje jesti
Hotel Osijek, gdje chef Tomica Đukić priprema plemenite i moderne izvedbe tradicionalnih slavonsko-baranjsko-podunavskih jela.
Baranjska kuća, Karanac, urnebesno uređeni etno restoran s poštenom lokalnim hranom
Nježni pejsaži Hrvatskog Zagorja idealni su za relaksirajući jednodnevni izlet.
Što raditi
Obilaziti dvorce. Zagorje je puno starih, posebno baroknih, ali i ranije izgrađenih dvoraca, od kojih je svakako najpoznatiji veličanstveni Trakošćan koji je pripadao obitelji Drašković.
Obavezno posjetiti izvrsno uređeni Muzej krapinskog pračovjeka.
Na povratku možete svratiti u shopping u outlet Roses kraj Svetog Križa Začretje
Gdje jesti
Đurina hiža, Varaždinske toplice
Vinarija Bolfan, Hrašćina
Kozjak, Sv. Križ Začretje
Plitvice su najpoznatija hrvatska turistička destinacija nakon Dubrovnika, i svakako najkomercijalnija naša kontinentalna destinacija. Plitvice su, naravno, senzacionalno i dramatično lijepe, ali su već dugo vremena izložene zagađenju vode zbog neriješenih infrastrukturnih problema, kao i nizu skandala zbog neprofesionalnog, politikantskoh upravljanja tim nacionalnim parkom.
Što raditi
Pješačiti i diviti se jezerima, slapovima i šumama. Obavezno se provesti brodom.
Gdje jesti
Nažalost, na samim Plitvicama ni u cijelom tom kraju ne postoji ni jedan dobar restoran. Lička kuća vjerojatno je najorihvatljivija.