Lipanjska vrućina zahtijeva sladolede. Kako domaće slastičarnice proizvode uglavnom umjetne i bezokusne sladolede (s iznimkom zagrebačkog Orijenta) trgovine su zapravo bolja opcija. Ovih smo dana testirali sve kvalitetnije sladolede u velikim hrvatskim trgovinama i napravili izbor Evo našeg izbora devet premium sladoleda koji su šire dostupni. Cijene možda jesu malo više, ali svi ovi sladoledi vrijede taj novac.
Brand Magnum nastao je 1989. godine u Belgiji, kao sladoled velikog proizvođača čokolade Callebaut. Danas je u vlasništvu gigantske korporacije Unilever. Magnumova čaša punjena sladoledom od malina, obložena je debelim slojem tvrde tamne čokolade, koji morate razbiti da biste došli do kreme od malina. Kad se to dvoje pomiješa, šutite, jedite i uživajte.
Uz Magnum od maline apsolutni ljetni šampion. Häagen Dazs je legendarni američki craft sladoled koji je davno postao korporacijski globalni proizvod, ali nije izgubio karakter. Häagen Dazs od manga sa swirlom od maline je očaravajuće kremasta voćna bomba, s točno pogođenim omjerom mliječnih i voćnih okusa. Jedan od rijetkih sladoleda koji je bogat kao mliječni sladoled a osvježavajuć kao voćni. Dominira opojni okus zrelog manga, a maline je dovoljno da sladoledu da fini ljetni karakter. Možete ga jesti koliko hoćete, u ustima ostavlja čist okus voća, bez masnoće i bez kiseline koju ponekad stvara višak šećera ili aditiva. Teško je zamisliti ukusniji i efikasniji ljetni sladoled.
Medenkovi sladoledi su puno manje nabildani i kremasti i imaju blaže okuse, što je i logično za zanatske ručno rađene sladolede iz malog pogona. No okusi su jasni, a sastojci i teksture vrlo dobri.
Najbolji dojam od svih Medenkovih sladoleda koje smo ovih dana probali ostavio je onaj od Cogito Coffe kave s lješnjacima. Zbog odličnog okusa prave kave s malo mlijeka i sjeckanih prženih lješnjaka koji kad ih zagrizete eksplodiraju tostiranim orašastim okusima, ovaj sladoled bi mogao zamijeniti pokoji cold brew u danu. Nije gorak od kave ali nema ni najmanji višak šećera, okusi su čisti i svježi.
Od Oraha i naranče nismo znali što očekivati.Ugodno nas je iznenadilo kako korica naranče funkcionira s finim, blagim sladoledom od oraha, ali sladoledu nedostaje neki akcent da bi bio stvarno zanimljiv. Plavi sir s orasima u medu je Medenkov premium proizvod i najzanimljiviji sladoled koji se trenutno može kupiti u hrvatskim trgovinama.
Ovaj prebogati, ali teksturom lagani, skoro pjenasti sladoled ima nepogrešivi okus slatkih masnih pljesnivih sireva. Više su naglašeni bogata tekstura i slatkoća sira, recimo kremaste gorgonzole, nego fermentacijski okusi i slanost. Ovaj sladoled nije radikalan, ali ima rubni okus, nije za svakog. Da je manje sladak mogao bi se posluživati uz slana mesna jela. Orasi i med prirodno idu u ovu kombinaciju.
Ben&Jerry’s stil su tipični američki sladoledi, gusti, čvrsti, masni, over the top u svemu. Strawberry Cheesecake je sve to na entu, toliko je presladak i premastan da se u njemu osjeti samo vrhnje, nema okus cheesecakea, jagoda se samo vidi, a zapravo najizraženiji okus ima cookie swirl koji se pojavljuje kao mrvice koje osjetite kad progutate sladoled. I ovaj, kao i svi Ben&Jerry’s sladoledi, stvara onaj genijalni, skoro dječji osjećaj uživanja u sladoledu, ali cheesecake-strawberry varijanta nije ništa ljetnija ni lakša od Half Bakeda, Cookie Dougha ili bilo kojeg drugog njihovog okusa. Najnabrijaniji sladoledi na hrvatskom tržištu. Više za plakanje uz melodrame i guilty noćne tripove u frižider nego za lagani užitak u ljetno popodne, ali neizbježni zbog radosti koju šire.
Leone je sladoledni fenomen iz Ajdovščine, obiteljska firma koja na proizvodnji sladoleda i izvozu u veći dio svijeta godišnje radi promet od nekoliko desetaka milijuna eura. Opravdano. Leone ne spada u zanatske pa ni vrhunske sladolede, ali riječ je o vrlo dobrom proizvodu i vrlo inovativnom brendu koji je za svoje originalne ideje dobio i nekoliko međunarodnih nagrada.
Probali smo njihov sladoled od badema i čokolade s narančom i narančinim cvijetom. Leone se od ostalih sladoleda u supermarketa razlikuje u puno detalja. Od pakiranja s malom ilustracijom koja upućuje da pričekate 10 minuta nakon što sladoled izvadite iz zamrzivača, preko izgleda, privlačnog trobojnog vrtloga sladoleda posutog narančinom korom, do okusa i tekstura.
Leone od badema, naranče i čokolade su slojevi mliječnog sladoleda s jakim mirisima i okusima badema, soka od naranče koji zaista ima okus tek cijeđene naranče, hrskavih tankih slojeva čokolade koji pucketaju pod žlicom i zubima, fine arome narančinog cvijeta koja ovaj sladoled zaista izdvaja u konkurenciji na policama i komadića ribane narančine kore. Nažalost, sladoled od čokolade sve kvari svojim industrijskim okusom, prepoznatljivim aftertasteom mlijeka u prahu i viškom šećera. Šteta, jer sa svojom eksplozijom raznih tekstura i neočekivanih okusa Leone ima potencijala da postane hit.
Breyer,s kao i Leone, svojim visokoproteinskim sladoledima pokušava rastegnuti kategoriju supermarket sladoleda što više prema gastru i fitnessu. Sve je kod Breyersa pomno brendirano s tim ciljem, od povelje o prvoklasnom mlijeku u sladoledu, do organskih sastojaka ili barem prirodnih nadomjestaka.
Od Breyersovih brojnih linija koje uključuju i sladolede za posebne prehrambene potrebe (bez mliječnih sastojaka, bez laktoze i sl) u našim je trgovinama najuočljivija njihova Delights linija s visokim udjelom proteina, manje šećera, svježim vrhnjem i naglaskom na okusima.
Probali smo Creamy Chocolate u ljubičastoj pinti na kojoj piše da ima 310 kalorija, zaista umjerena kaloričnost za pola litre kremastog sladoleda od čokolade. Nažalost, još se jednom potvrdilo da nema sredine. Ili ćete paziti na kilograme ili ćete uživati u pravom sladoledu.
Breyers Creamy Chocolate je smrznuti industrijski čokoladni mousse, ili još točnije smrznuti čokoladni proteinski shake kakav možda pijete poslije treninga. Što znači da ima okus kakaa a ne prave čokolade i da unatoč ponekom kvalitetnom sastojku u ustima ostavlja ona lužinasti okus industrijskih sladoleda.
Indy & Pippa slovenski je veganski brend koji proizvodi relativno niskokalorične sladolede (180 kalorija na 100 grama). Okus je dosta radikalan i podsjeća na zrna kakaa ili na raw chocolate, dok je tekstura, nažalost, prevodena. Verzije od lješnjaka i bobičastog voća su nešto ukusnije, ali svi sladoledi imaju iste mane, preslabu teksturu i prejaki okus biljnih sirupa i sladova koje koriste umjesto šećera. Svejedno, radi se o jednom od najoriginalnijih sladoleda u hrvatskim trgovinama koji se, uostalom, i ne predstavlja kao sladoled već kao organska alternativa sladoledu.