Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

LAST SECOND SHOPPING 15 pjenušaca i šampanjaca za doček Nove godine

sampanjci-decanter1

Pretpostavljamo da još niste kupili baš sve za Silvestrovo. Mi imamo tu lošu naviku da mnogošto kupujemo u zadnji čas, a po gužvama u vinotekama znamo da u toj navici nismo usamljeni. Evo stoga nekoliko prijedloga u raznim rangovima cijena, za sutrašnje pjenušavo vino.

1. Freixenet, Cordon Negro, između 50 i 60 kuna, široko dostupno

Ovaj jednostavni katalonski pjenušac proizveden tradicionalnom metodom, već je desetljećima favorit hrvatskog i mnogih svjetskih tržišta, zbog svoje svježine, relativne suhoće i solidnog perlanja, što je sve udruženo s masovno prihvatljivom cijenom. Cordon Negro simpatičniji nam je od 95 posto prosecca na našem tržištu.

2. Tomac, Millenium, oko 120 kuna, široko dostupno

Otkako su Tomčevi pjenušci došli u supermarkete, život je postao jednostavniji, jer ne moramo obilaziti vinoteke, kad poželimo popiti bocu nečeg dobrog pjenušavog , a ne otvaraju nam se šampanjci. Bazni Tomčev pjenušac korektna je vrijednost za novac.

3. Sibon, oko 120 kuna, široko dostupno

Međimurski Sibon osvojio je srebrnu Decanterovu medalju, što je zaista sjajna preporuka za pjenušavo vino iz zemlje s minimalnom proizvodnjom tradicionalnih pjenušaca. Odlično je što se prodaje u supermarketima

4. Colleti, Blanc Nature, oko 100 kuna (u vinotekama)

Franjo Kolarić s Plešivice napravio je, koliko znamo, prvi hrvatski pjenušac od sivog pinota. Vino je zanimljivo i drukčije.

5. Tomac, Rose, oko 100 kuna (u vinotekama)

Riječ je o uvjerljivo najboljem hrvatskom pjenušavom roseu, koji je trenutno u vrlo dobroj formi.U nekim buteljkama tijekom ljeta primijetili smo određena odstupanja, no sada je ponovo sve u redu.

6. Šember, Pavel, 140 -150 kuna (u vinotekama)

Pavel je vrlo ozbiljno, gastronomsko vino, koje vrijedi više od dvadesetak eura. Pavel je još jedan dokaz da je Plešivica optimalan terroir za pjenušce.

7. Tomac, Diplomat, oko 150 kuna (u vinotekama)

Diplomat, vino vrlo čvrste strukture, zadnjih se godina nametnuo kao zlatni standard male hrvatske scene tradicionalno proizvedenih pjenušaca.

8. Meneghetti, oko 150 kuna (u vinotekama)

Meneghettijev pjenušac napravljen od chardonnaya i crnog pinota, odlikuje se svježinom, reskosti i elegancijom. Već godinama najbolje istarsko pjenušavo vino.

9. Ferrari, Maximum Brut, oko 150 kuna (Vivat)

Ferrari iz Trenta jedan je od vodećih talijanskih proizvođača tradicionalnih pjenušavih vina, a njegovo bazno vino približava se rangu solidnih šampanjaca.Odlična vrijednost za novac.

10. Allart, Brut Reserve, Champagne, 210 kuna, (Vivat)

Sjajno je što se i u Hrvatskoj, napokon, može kupiti šampanjac za relativno mali novac. i to šampanjac koji je zaista bolji od niza etiketa velikih brendova.

11. Louis Roederer, Brut Premier , oko 400 kuna (Vinoteka, Zelinska 2, Zagreb)

Brut Premier jedan je od standardno najboljih non vintage šampanjaca na tržištu, kad je riječ o velikim markama. Obitelj Dusper prodaje ga u svojoj novoj vinoteci koja se ,e to, zove Vinoteka).

12. Bollinger, Special Cuvee, oko 500 kuna (Vinoteka)

Bollinger je naš dugogodišnji favorit. Radi se o ultra ozbiljnom šampanjcu u Krugovom stilu, koji i kvalitetom i onim specifičnim osjećajem klase nadmašuje kategoriju non vintage komercijalnih šampanjaca.

12. Billecart Salmon Rose, oko 700 kuna (Svijet vina, povremeno Vrutak)

Billecart Salmonov Rose spada među najbolje ružičaste šampanjce bez oznake berbe. Zanimljivo je da Billecart Salmon, usprkos velikom rastu proizvodnje, nije izgubio na kvaliteti.

13. Dom Perignon 2008, 1300-1500 kuna (Galerija vina, druge vinoteke, pojedini supermarketi , gift shopovi)

Dakle, berba 2008. najbolja je u Champagni u ovom stoljeću, uz 2002. Perignon iz 2008.pušten je na tržište poslije 2009. baš zbog specifičnosti berbe. Radi se o jednom od trenutno najboljih šampanjaca na svijetu, u što smo se uvjerili i za Badnjak, kad smo kod kuće otvorili buteljku. Perignon iz 2008. predstavlja nevjerojatnu kombinaciju podigrane snage i čiste elegancije.

14. Taittinger, Comtes de Champagne Rose 2006, oko 1400 kuna (Vivat)

Ovaj prekrasni, elegantni, kremasti rose naprosto je nešto najromantičnije i najsupstancijalnije što možete otvoriti u ponoć, ako Novu godinu dočekujete u dvoje. I ako ga možete platiti.

15. Krug 2004, 1900 kuna (Galerija vina)

Krug je, naravno, najbolja šampanjerija uopće. To se nikada i nigdje ozbiljno ne osporava. Krugova vina nemaju rok trajanja, Jednu buteljku iz 1989.otvorili smo 2011. i bila je još hrskavo mlada, a istodobno jako duboka. Berba iz 2004. Ima također ekstremno visoku kiselinu, monumentalnu strukturu, pomalo egzotične okus i arome(vuče na  đumbir, što nije netipično za vintage Krug), te beskrajno dugi aftertaste. Malo remek djelo.

ČOKOLADA
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
  • BUZZ
  • RESTORANI
  • VINO
  • HOTELI
  • MIKSOLOGIJA
  • KONTAKT
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.

LAST SECOND SHOPPING 15 pjenušaca i šampanjaca za doček Nove godine

by Kult Plave Kamenice time to read: 3 min