Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Supermarketi su preplavljeni lošim i lažnim medom koji se prodaje pod domaći. EU će mijenjati pravila

med-eu

Europska unija počela je raditi na novom propisu o medu. Točnije, radi se o mogućoj direktive 2001/110/CE koja dosad nije obvezivala proizvođače i trgovce na potpuno informiranje kupaca o ovom pitanju. Inicijativu je pokrenulo sedamnaest članica, uz podršku Europskog vijeća: Bugarska, Cipar, Estonia, Francuska, Grčka, Italija, Litva, Latvija, Poljska, Portugal, Češka, Mađarska (koja se donedavno tome protivila) Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Španjolska. Nedavno su im se pridružili Austrija, Danska, Njemačka, Luksemburg, Malta i Švicarska.

Prema izmijenjenoj direktivi koju te članice traže, na svakoj deklaraciji za miješani med moralo bi se navesti svaku zemlju iz koje dolazi pojedini med u mješavini, i postotke meda u mješavini. Pčelari su zadovoljni inicijativom, jer oko meda se razvio jedan od najvećih globalnih kriminalnih biznisa u industriji hrane. Europska unija preplavljena je lošim medom koji se prodaje pod prirodni domaći proizvod.

Krivotvorenje, šverc, uvoz meda iz zemalja poput Kine i Indije gdje se ni izbliza ne primjenjuju standardi proizvodnje, sigurnosti hrane i zaštite potrošača koji važe u EU, stvaraju goleme probleme, a tome treba dodati i činjenicu da tehnologija laboratorija za kontrolu kvalitete meda ne može pratiti brzinu kojom se razvijaju metode krivotvorenja. Prema trenutnim EU propisima, na deklaracijama za miješani med nije obvezno navoditi zemlju porijekla meda, dovoljno je napisati “mješavina meda iz EU,” “mješavina meda izvan EU” ili kombinaciju to dvoje. Svi europski supermarketi puni su “domaćeg” meda koji je zapravo mješavina uvoznih medova, često loše kvalitete, ponekad i nesigurnih za konzumaciju.

Ako se uzme u obzir kakav je proizvod prirodni med, kako se on proizvodi, kolike probleme klimatske promjene i zagađenje stvaraju pčelarima desetkujući pčele i berbe, nitko razuman ne može vjerovati da za dvadesetak kuna u supermarketu kupuje kilogram pravog domaćeg meda, što god na njemu pisalo.

Francuska je sama htjela uvesti novo pravilo deklariranja, nakon što je utvrđeno d oko 80 posto Made in France meda u tamošnjim trgovinama dolazi iz Kine. Ali iz Bruxellesa su ih zamolili da pričekaju s provedbom kako bi se stvar riješila na razini cijele EU.

ČOKOLADA
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
  • BUZZ
  • RESTORANI
  • VINO
  • HOTELI
  • MIKSOLOGIJA
  • KONTAKT
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.

Supermarketi su preplavljeni lošim i lažnim medom koji se prodaje pod domaći. EU će mijenjati pravila

by Kult Plave Kamenice time to read: 1 min