Druga polovica prošle i prvi mjeseci ove godina najavili su novu generaciju domaćih gastronomskih restorana. Riječ je o Cap Aureu Jeffreya Velle, rekoncipiranom Manu2, Theatriumu, restoranu Bernarda Koraka i obnovljenom Manu u Gliptoteci, pod chefom Matijom Bogdanom.
Uspiju li na tržištu, ti bi restorani mogli značajno promijeniti hrvatsku gastronomiju. Stoga smo odlučili napraviti inventuru prošle petoljetke u našoj restoranskoj industriji, prije njihove pojave.
U proteklih su pet godina hrvatsku restoransku scenu obilježili dolazak Michelina, stanoviti procvat fine dininga, rast profesionalnih kriterija, ali i teška borba za opstanak uvjetovana do jučer visokim PDV-om i dramatičnim nedostatkom ljudi u servisu, kao i u kuhinjama.
Ova je lista kratka jer se temelji poglavito na kriteriju trajnog doprinosa uvrštenih restorana vrhunskom kuhanju u Hrvatskoj .
Pelegrini Rudolfa Štefana svakako je najvažniji hrvatski restoran još od zatvaranja Marcellina i Valsabbiona. Pelegrini godinama stvara novi rukopis dalmatinske kuhinje, koji komunicira s dva najvažnija trenda visoke svjetske kuhinje: lokalnošću i održivošću. Osim toga, Pelegrini kontinuirano odgaja mlade chefove, koji zatim preuzimaju druge dobre restorane.
Chef Tvrtko Šakota, prvo u Xatu, a sada još više u Navu, dovodi restoransko kuhanje u Hrvatskoj u rang ozbiljnog svjetskog restoranskog kuhanja. Riječ je o gastronomski najmodernijem i najnaprednijem restoranu koji je ikad radio u Zagrebu.
Noel Gorana Kočiša i Ivana Juga uspješno afirmira žanr velikog, klasičnog gastronomskog restorana, u kojem su sva tri glavna elementa restoranskog posla – kuhanje, vina i servis – dovedeni na iznimno visoku razinu. Osobito nas veseli da se Noel stalno mijenja i da neprekidno podiže kriterije, što je vidljivo na novom, nedavno predstavljenom meniju.
Niti jedan drugi hrvatski restoran toliko dosljedno ne afirmira sve najbolje hrvatske sastojke kao Plavi podrum Daniele Kramarić; riječ je o uvijek vrhunskim škampima i ribama, istarskim uljima i bijelim tartufima.
U svom klasičnom razdoblju, recimo od 2014. do 2017. godine, chef David Skoko kuhao je najuzbudljiviju i najoriginalniju hranu koja se mogla probati u Hrvatskoj. Skokina je hrana bila toliko čarobna i inovativna, da je zasjenjivala one elemente Batelininog posla koji su sprečavali da ta konoba preraste u vrhunski restoran.
Monte chefa Danijela Đekića prvi je hrvatski restoran koji je dobio Michelinovu zvjezdicu. Kao takav, Monte je otvorio novu eru u hrvatskoj restoranskoj industriji, što se nikad ne smije zaboraviti.