U doba korone kad je odlazak u dućan umjesto užitka komplikacija koju ne želimo ponavljati svaki dan, čuvanje hrane dobiva novi značaj. Dok tržnice ne prorade normalno i dok se dostava s OPG-ova ne organizira bolje, svježu neće biti jednostavno nabavljati, a ne da nam se baš ni ići u trgovinu za jednu ili dvije stvari koje nam baš nedostaju za jelo koje želimo kuhati kod kuće. Tu do izražaja dolazi zamrzivač.
Uz poštivanje nekih osnovnih pravila, zamrzavanje može biti jedan do najboljih načina za čuvanje hrane. Od čuvanja temeljaca koje ne možete satima kuhati baš u bilo koji dan, do čuvanja najslađih okusa voća i povrća iz njihove špice sezone, zamrzivač će vam biti prijatelj. Kod neke hrane, morate ćete uime praktičnosti pristati na djelomični gubitak okusa, finese ili teksture, a za neke stvari možda nećete ni pomisliti da ih možete zamrznuti jer mislite da je to nemoguće. Ove zadnje tema su liste koja slijedi. Iako je sve bolje svježe i tek skuhano, neke namirnice neočekivano dobro podnose zamrzavanje.
Jaja se mogu uspješno čuvati u zamrzivaču. Treba ih razbiti i dobro umutiti s malo soli da se ne odvoje i ne postanu zrnata. Stavite u vrećice i zamrznite u dozama koje vam odgovaraju. Pa, ako ste uspjeli nabaviti neka savršena svježa free range jaja u količinama koje ne možete na vrijeme pojesti, spasite ih zamrzivačem.
Blok maslaca ili dozu koju ćete koristiti dobro zatvorite u vrećicu za zamrzavanje. Trajat će tri do četiri mjeseca
Polutvrdi i tvrdi zreli sirevi fino se smrzavaju jer imaju puno masnoće i malo vode. S druge strane, nikad ne treba zamrzavati svježe i mlade sireve jer ih to uništava.
Okej, ovo je rubni slučaj. Bechamel je tako jednostavan i brz umak da bi ga uvijek trebalo kuhati od nule, ali ako nemate vremena i trebate ga za korištenje u jelima poput lazanja, možete ga smrznuti. Skuhajte bechamel, pustite da se potpuno ohladi, podijelite u doze, a kad ga ponovno budete trebali glavna borba će biti za održavanje emulzije, da se umak ne razdvoju. Smrznuti bechamel zagrijavajte polako, stalno miješajući, ako treba dodajte još kap mlijeka ili kockicu ledenog maslaca. Trebat će vam skoro jednako vremena da ga uspješno obnovite kao da ga skuhate od početka.
Marmelade i džemovi ionako dugo traju, ali ako ih zamrznete i godinu dana mogu zadržati svježi voćni okus kao kad su tek kuhani.
Sva ova jela možete zamrznuti i poslije podgrijati, samo ih prije zamrzavanja podijelite u porcije
Koristite li brašno recimo jednom ili dvaput mjesečno, bit će ga dovoljno čuvati u dobro zatvorenoj plastičnoj posudi u hladnjaku, da se ne pokvari i ne razvije mušice. Koristite li brašno rjeđe, stavite ga u kontejner i zamrznite, trajat će vječno. Odlučite li zamrznuti brašno, najvažnije je da kontejner i okoliš budu savršeno suhi, da u brašno ne uđe vlaga.
Morate računati na to da ćete smrzavajući pršut izgubiti puno na okusu ili teksturi. Želite li ga ipak smrznuti pa kasnije koristiti za kuhanje, stavite ga u vrećice, po mogućnosti u jednom sloju, i vakuumirajte ili istisnite zrak.
Temeljce je najpraktičnije zamrzavati u posudama za led. Svaka kockica temeljca bit će ujedno i mjera kad budete kuhali s njim.
Svježa tjestenina odlično podnosi zamrzavanje, još bolje ako je možete čuvati u vakuum vrećicama, i ide u lonac ravno iz leda. Ne može praktičnije. Torteline i raviole prvo zamrznite odvojene, uredno složene na pleh, a onda ih pakirajte u vrećice i stavite u led.
Voćne pite možete vrlo uspješno cijele čuvati u zamrzivaču i kasnije vraćati u život u pećnici. Treba samo paziti na vlagu. Prkho tijesto za pite je žedno i povlači puno vlage, što ga može kod podgrijavanja učiniti gnjecavim. Planirate li zamrzavati voćnu pitu, napravite vlažnije tijesto, s više maslaca. Prije nego je opet stavite u pećnicu, smrznutu pitu odmrzavajte u hladnjaku. Vodite računa i o voću koje smrzavate s pitom, šumsko voće, marelice, breskve su okej, jabuke i kruške ne biste trebali smrzavati.
Rajčice u špici sezone sporo pecite s amslinovim ulem i svježim začinskim biljem da im koncentrirate okus, pustite da se ohlade, pa ih skupa sa sokovima, uljem i travama stavite u vrećice za zamrzavanje. Možete ih ponovno koristiti još 4 do 6 mjeseci.
Najbolji način da zamrznete svježe začinsko bilje jest da ga operete, pažljivo osušite kuhinjskom krpom, u posudu za kocke leda ili male kalupe stavite maslinovo ulje, u njega složite bilje i sve zajedno zamrznete