U subotu oko četiri popodne Gianfrancu Kozloviću zazviždao je mobitel. “Zatvaramo vrata vinarije,” prokomentirao je najuspješniji istarski privatni vinar. Telefon je, naime, Kozlovića obavijestio da je vinarija puna posjetitelja. Budući da zbog epidemioloških razloga primaju ograničeni broj ljudi, morali su zatvoriti. “Danas je zaista gužva. Posjetitelji dolaze od jutra i stvarno ih je dosta. Imali smo i jednu grupu ugostitelja iz Splita.”
[adsense_content_v2]
S gospodinom Kozlovićem vidjeli smo se da bismo razgovarali o modelima prodaje vina u kriznim godinama poput ove; riječ je o glavnoj temi novog izdanja Vinskog izvještaja Kulta Plave Kamenice, koji će biti objavljen 15. siječnja 2021. godine. No, na prekrasnoj terasi restorana Morgan s koje se vidi dobar dio zapadne Istre uključujući čuveni vinograd Santa Lucia, sunčali smo se i razgovarali o nizu drugih važnih tema. Pa tako i o Kozlovićevoj malvaziji Selekcija, koja je ove godine dobila Decanterovu platinastu medalju.
“Ovdje je riječ o drukčijem radu u vinogradu. Ne samo o zrelosti grožđa, nego o kompleksnijem pristupu vinogradarstvu, koji onda proizvodi kvalitetnije, življe grožđe. Bačve, amfore, maceracije, sve su to mediji i tehnike koji definiraju određeno vino. No, mene sada najviše zanima vinograd. To je moje najvažnije područje djelovanja. To je ono što me zaista veseli. Mislim da se u vinogradu, kroz moderne, prirodne metode uzgoja, sa što bogatijom biomasom, što zdravijom zemljom i radom na tisuću detalja, može postići najveći napredak u kvaliteti vina. Selekcija, čista malvazija, nepokrivena nikakvim agresivnijim podrumarskim tehnikama, proizvod je takvog pristupa vinogradu,” kaže Kozlović.
Platinastu Selekciju probali smo kasnije, navečer: to je vino zaista perfektno u svojoj zaokruženosti, čistoći bouqueta i okusa, i moćnoj, vibrantnoj energiji. U Morganu, koji je također bio pun, kao i Kozlovićeva vinarija i niz drugih dobrih mjesta u Istri, ručak je počeo njihovim tradicionalnom, ali uvijek zanimljivim namazima, chutneyima, i marinadama: džem od luka i marinirano patlidžani bili su osobito ukusni.
Zatim smo naručili mali degustacijski meni, koji za 300 kuna predstavlja izvrsnu vrijednost za novac. Rižoto s dunjama i foie gras uzoran je primjer sezonskog, kasnojesenskog pristupa ovom klasičnom formatu. Juha s bijelim tartufima bila je fenomenalno zemljasta i bogata. No, jelen u gustom umaku od svježeg šumskog voća ipak je dominirao jučerašnjim ručkom. Meso je bilo mekano, podatno, sočno i snažno, puno tamnog okusa visoke divljači, ublaženog slatko kiselim malinama iz savršeno glatkog umaka. Bebi komorač, jedan od priloga, intenzivnim je okusom anisa efektno nadopunjavao jelena i voće. Desert od kestena s tonkom jedan je od najsofisticiranijih kolača, koje smo ove godine probali u Hrvatskoj.
Morgan iz godine u godinu raste, a chefica Ana Morgan naizgled jednostavne recepte pretvara u elaborirana hedonistička jela. Ambijent je zaista spektakularan i sam po sebi vrijedan posjeta Bracaniji, mjestu kraj Brtonigle; servis je dostojan ozbiljnih five star hotela, hrana sezonska, uglavnom lokalna i tehnički iznimno kompetentna, dok je vinska lista, premda u izgradnji, zadovoljavajuće zanimljiva s prilično povoljnim cijenama istarskih vina. Morgan se ubrzano približava samom vrhu hrvatske gastronomske scene.
Bracanija, zapadna Istra:
HRANA +4/5 VINSKA KARTA -4/5 SERVIS +4/5 AMBIJENT 5/5 (terasa) 4/5 (blagovaonica)
Sve kartice