Rad od kuće, zatvoreni restorani i samoizolacije potpuno su promijenili naše životne navike. Silom prilika svi osim liječnika, medicinskog osoblja i trgovaca, provodimo više vremena kod kuće. Što je s jedne strane pomalo klaustrofobično i depresivno, al s druge strane znači da sada imamo vremena za pravo a ne brzo i instantno kućno kuhanje. Evo liste sastojaka koji nam ne trebaju ni kad nam se ne žuri i kad možemo ozbiljno kuhati.
Voće zbog visokog postotka vode uglavnom ne podnosi smrzavanje. Malo je što u supermarketima lošije od smrznutih jagoda, malina ili šumskog voća. Umjesto smrznutog voća jedite mandarine koje su sada besramno jeftine, i radite kolače s jabukama, dunjama i kruškama kojih ima u izobilju. Da ne spominjemo nar, koji fenomenalno funkcionira i u slanoj i u slatkoj kuhinji.
Velika plava riba poput tune odlično podnosi smrzavanje. Škampi i kozice dobro podnose smrzavanje. Ali, smrzavanje ubija bijelu ribu, jer se mikrokristali koji nastaju smrzavanjem tijekom odmrzavanja pretvaraju u makrokristale, koji razaraju osjetljivo tkivo oborite ribe. Odmaknite se od zamrzivača s ribom i potrošite nešto vremena na istraživanje zagrebačkih ribarnica. Kad nije ružno vrijeme na moru, zima je najbolja sezona za ribolov.
Ovo doduše nema veze s vremenom kojim raspolažemo ni s lockdownom, ali margarin je zaista jedna od najnepotrebnijih stvari koju možete držati u kuhinji ako vam je stalo do dobrog kuhanja . Vaši će kolači ispasti bolje s maslacem, maslinovim uljem ili svinjskom masti nego s margarinom, a svaki kvalitetni krem sir bolji je namaz za kruh od 90 posto brendova margarina.
Ovo, pak, ima veze s vremenom za kuhanje i za učenje. U malo autentičnijim indijskim restoranima industrijski curry prašak nikad se ne koristi, jer svaki restoran priprema vlastitu mješavinu začina za curry. Dakle, umjesto da svom kuhanju pokušate dati orijentalni dodir uporabom curry praška, napravite kod kuće vlastitu mješavinu od kurkume, korijandera, kumina, kardamoma , piskavice, čilija…Svi su ti začini dostupni.
Vrhnje za kuhanje je tek manje masna imitacija pravog slatkog vrhnja, koja jelima daje lošiju, tanju teksturu i neutralan okus. Sa slatkim vrhnjem vaši će bijeli umaci biti puno bogatiji i finiji. Probajte, nadalje, umjesto vrhnja ili uz vrhnje koristiti pravi domaći bechamel. Sad imate vremena usavršiti pripremu jednog od najvažnijih umaka u povijesti zapadne kuhinje.
Ribani sir u vrećici jedan je od najbezokusnijih proizvoda koji se uopće prodaju u supermarketima. Sir uvijek ribajte sami, kad vam treba i koliko vam treba za jedan obrok.
Kocke za juhu su legitimni proizvod industrijalizacije prehrane. Neki TV chefovi, poput Nigelle Lawson i Marca Pierrea Whitea, reklamiraju ih veće desetljećima. Međutim, pravi je temeljac neusporedivo ukusnija i zdravija opcija. . A sad skoro svi imamo vremena da kuhano temeljce. Kuhanje temeljaca jedno je od najplemenitijih kulinarskih iskustava. Ako vam se baš ne da kuhati, sada možete kupiti dobre gotove temeljce, koji su i dalje puno bolja opcija od kocki.
U hrvatskim trgovinama nema dobrog humusa. Samo nekoliko prihvatljivih. Umjesto da se maltretirate s lošim i jedva prosječnim humusom, napravite svoj kod kuće . Uživat ćete i u pripremi i u rezultatu.
Ćevape i pljeskavice uvijek pripremajte sami. Kao što smo već bezbroj puta napisali, kupac ne može znati što se nalazi u pljeskavicama i ćevapima koji se prodaju u supermarketima. Dakle, prošećite do mesnice, zamolite mesara da vam samelje ono što volite, pa lijepo uživajte u vlastitim ćevapima i pljeskavicama i činjenici da imate dovoljno vremena da ih pošteno pripremite.