Riba i meso u Hrvatskoj i dalje mogu biti priliično jeftini. Dapače, razne vrste riba i mesa jeftinije su od sezonskog povrća. Svežanj šparoga košta 40 do 50 kuna. Kad se pojavi prvi mladi grašak, sigurno se neće prodavati za manje od 40 kuna. Za taj novac možete dobiti dva kilograma srdela ili kilogram i pol pastrva, ili skoro kilogram lungića. Budući da riba i meso zaista mogu biti fini i jeftini, evo naše male shopping liste proteina za ručak do deset eura.
[adsense_content_v2]
Pastrva je uvjerljivo najpodcjenjenija riba u Hrvatskoj. Puno podcjenjenija čak i od srdele, jer je srdela riba zbog koje se stoji u redovima, dok se pastrva uglavnom ignorira. Što je golema pogreška. Pastrva je plemenita riba koja na tržište uvijek dolazi svježa i koja vam daje puno gastronomskih opcija, od tradicionalne pastrve na plavo, preko prženja u kukuruznom brašnu do filiranja i malo ambicioznijeg kuhanja s njenim nježnim fileima. Pastrve se u supermarketima uglavnom prodaju u omotima s dvije ribe, koji koštaju oko dvadesetak kuna. U ribarnicama se, normalno, prodaju na komad.
Nikad se nećemo umoriti od propagiranja srdela. Veliki chef Jeffrey Vella srdelu zove kraljicom Jadrana, pa je skoro redovito stavlja na svoje višeslijedne menije, uz tartufe , kavijar i škampe. Ako su vam dosadile frigane srdelice, pokušajte ih kod kuće marinirati: ispecite ribu u pećnici, kad se ohladi prelijte najboljim maslinovim uljem i limunovim sokom, dodajte naribanu limunovu koricu, svježe začinsko bilje, dva lista lovora i papar u zrnu, pa ostavite preko noći u hladnjaku. Dobit ćete genijalno predjelo za nedjeljni ručak.
Budući da je teško naći koljenice lakše od kilogram i pol ili dva, ovo prelazi granicu od deset eura ali vam zato ručak može trajati dva dana. Teleća koljenica tradicionalni je restoranski specijalitet koji je lako pripremiti kod kuće. Jedino je važno da je pečete vrlo sporo, jer je koljenica prepuna vezivog tkiva koje se polako rastapa na niskoj temperaturi.
Premda su cijene svinjetine unatrag godinu dana porasle, svinjski file i dalje se može nabaviti senzacionalno povoljno. Doslovno senzacionalno, zato što je lungić sam po sebi zero waste: sve što kupite ćete i pojesti. Lungić je dio svinjetine koji treba peći tako da ostane ružičast u sredini. Ako vam se čini presuh, omotajte ga u pancetu. Ili poslužite medaljone lungića u nekom kremastom umaku.
Teleći su kotleti fantastičan komad mesa, zato što su prepuni okusa, puno ukusniji od,recimo, telećeg buta, a strahovito jednostavni za pripremu. Teleći su kotleti uz biftek jedini intenzivno ukusni komadi mesa koji se mogu pripremiti za par minuta na jakoj vatri, a da skoro uvijek ostanu perfektno mekani. Prije pripreme vjerojatno ćete ih trebati očistiti od viška vezivog tkiva.
U zadnjih smo godinu dana u supermarketima počeli viđati omote s kockicama lijepog crvenosmeđeg mesa divljači, po cijeni od šezdesetak kuna za pakovanja od 800 grama. Kockice jelena i divlje svinje katkad dolaze i na akciju. Meso divljači poput jelena jako je zdravo, nemasno i puno bjelančevina . Kockice možete koristiti za razne stilove gulaša ili ragua, a veće komade čistog mesa, koje je nešto teže pronaći, za malo originalnijiu verziju pašticade.
Hrvati toliko vole piletinu i njene niske cijene, da su lani u ovo doba godine kad smo uplašeni epidemijom stvarali zalihe hrane, supermarketi ostali bez piletine. Umjesto da kupujete dosadna pileća prsa, probajte s cijelim piletom. Ispravno pečeno pile s pečenim krumpirima slasna je delikatesa za pet do šest eura.