“Bojim se da ćemo ovog više popiti s prijateljima nego prodati,” pričao je Tomislav Tomac dok smo ispijali prve čaše Pet Nat Rosea iz 2020. godine. Tomčev Pet Nat Rose, napravljen od crnog pinota ima više jako dobrih, ali i jednu lošu značajku. Prije svega, riječ je o daleko najboljem, najzaokruženijem i najsupstancijalnijem hrvatskom pet natu kojeg smo dosad kušali. Ovim Roseom hrvatski pet nat prelazi iz kategorije zabavnih i dražesnih u rang ozbiljnih vina.
Zatim, ovo crvenkasto, mirisno, intenzivno voćno a opet čvrsto strukturirano pjenušavo vino, pije se otprilike dvostruko brže od 99 posto vina koja smo ikad probali; za četvero vam trebaju bar dvije buteljke pa je stoga zgodno što Tomčev Pet Nat Rose ima tek 11 posto alkohola.
Nadalje, on je vibrantan i prepun energije. Ne volimo mistificirati, ali stječe se dojam kao da se prirodni, biodinamični uzgoj doslovno pretočio u čašu. A sad ono loše: napunjeno je svega 2000 buteljki, pa Tomčeva procjena da će se više Pet Nat Rosea popiti u njihovoj kušaonici u Donjoj Reki, nego po hrvatskim restoranima i barovima, nažalost nije posve neutemeljena.
Uz sjajni Pet Nat Rose, pretprošlog smo tjedna na imanju Tomčevih, gdje se dovršava dosta impozantna nova vinarija, kušali i još jedno novo vino, koje je spremno za tržište.
Riječ je o cuveeu Marany iz 2019. godine. Marani je gruzijska riječ za poseban prostor za proizvodnju vina, koji obuhvaća i niz amfora. Radi se o “Vrtu amfora” kako je to rekao Tomislav Tomac.
“S ovim smo vinom željeli odati počast terroiru Plešivice. Htjeli smo pokazati kako izgleda terroirsko vino,” kaže mlađi gospodin Tomac, koji je ovih dana proslavio 45 rođendan.
“Skoro sva hrvatska vina baziraju se na sortnosti. Pokušali smo napraviti nešto sasvim drukčije. Toliko drukčije da ne želim reći koje su sve sorte zastupljene u Maranyu. Neka terroir priča za sebe.”
Marany, prvi hrvatski cuvee nepoznatog sastava, gotovo je briljantno vino (riječ gotovo znači da moramo pričekati njegov razvoj, da bismo ga proglasili bezuvjetno briljantnim). Ono je energično, vibrantno, puno svijetlih aroma i okusa, jako svježe, prilično glatko i uzorno elegantno. Strateški je problem hrvatskih, ali i mnogih svjetskih dulje maceriranih bijelih vina stanovita nezgrapnost.
Tomčev Marany, međutim, nema rubove, nije opterećen preteškim taninima i nema ni jednu tehničku pogrešku, koje se tako često dešavaju u proizvodnji prirodnih vina. Riječ je o svjetski relevantnom vinu, koje već sad vrijedi debelo preko 90 bodova. Marany označuje novi, moderniji pristup prirodnim vinima u Hrvatskoj. Etikete sa simbolima amfora, kao i etikete za novi pet nat koje duhovito koriste stilizirani lik jazavčara Huga, ljubimca obitelji Tomac, potpisuje samoborska dizajnerica Antonija Majstorović.
Kod Tomčevih smo još probali i Crni pinot iz 2019. koji također pomiče granice. Načelno, rezervirani smo prema plešivičkim crnim pinotima, jer su nam se uvijek doimali previše voćni, a premalo vinski. No, Tomčev Crni pinot iz 2019. ima mnogo izraženiji, dublji vinski karakter od svojih prethodnika. Radi se o veoma dobrom gastronomskom vinu, koje ćemo često naručivati, kad uđe u distribuciju. Novi Tomčev Crni pinot zapravo bi se morao jako dobro složiti s prvim plešivičkim bouillabaiseom.
Martina Tomac, već čuvena kućna pekarica, na tržnici je pronašla velike škampe i trilje od kamena pa je odlučila pripremiti bouillabaisse.
Bouillabaisse gospođe Tomac, pun okusa šafrana i anisa (iz komorača) s perfektnim teksturama rakova i ribe, spada među najukusnije koje smo probali u Hrvatskoj, ne samo u kućnoj, nego u restoranskoj konkurenciji. Prava je šteta što Tomci nemaju restoran.
Obitelj Tomac ima jasnu viziju posla kojim se bavi. Ta je vizija kompleksna. Oni su istodobno tvrdi, ideološki uvjereni zagovornici prirodnog vinogradarstva i prirodnih vina. No, ne žele da prirodnost postane izgovor za nesavršenosti u vinu.