Zadnjih mjeseci svi proizvode pet nat: od velikih južnodalmatinskih vinarija pa do butiknih i luksuznih slovenskih vinarija orijentiranih na izvoz. Pet nat je žanr godine, a u ovim je krajevima pet nat prvi predstavio Tomislav Tomac prije skoro godinu dana.
Pet nat, podsjetimo, znači petillant naturel. Proizvodnja pet nata bazira se na methode ancestrale, izumljenoj u Languedocu prije nego su se u Champagni počela proizvoditi pjenušava vina.
Današnji se pet nat, pojednostavljeno, proizvodi tako da se vino koje još fermentira ulijeva u boce gdje dovršava fermentaciju, ili uz dodatak smrznutog mošta, što je mikrobiološki sigurnije.
Pet nat se ne degoržira pa uvijek ima talog, niti se filtrira pa je često mutan. Pet nat začepljuje se krunskim “pivskim” čepom. Vina su vesela, iskričava, niskoalkoholna, jako osvježavajuća, puna primarnih voćnih aroma.
Na našoj listi najboljih pet nata nažalost nema Šemberova ancestralnog pjenušca, jer ga još nismo uspjeli probati. No, s obzirom na reputaciju obitelji Šember, gotovo smo sigurni da njihov pet nat spada u uži hrvatski vrh.
Radi se o uvjerljivo najuspjelijem hrvatskom pet natu kojeg smo do danas kušali. Rose od biodinamički uzgojenog crnog pinota, prekrasne boje ciklama, prepun je energije, okusa crvenog voća, svježine i lijepih manjih mjehurića. Vrhunsko vino.
Tomčev bijeli pet nat proizvodi se od biodinamički uzgojene graševine. Riječ je o jedinom našem pet natu koji ima i nešto kremoznosti. Bijeli Tomčev pet nat intenzivno miriše na kruške i idared jabuke.
Kolarićev pet nat proizveden je od 30 posto sivog pinota, 50 posto chardonnaya i 20 posto starih plešivičkih sorti. Riječ je o vinu većeg, bogatijeg tijela i od drugih pet nata, ali opet razoružavajuće svježem, voćnom i lakopitkom.
Budući da ne vjerujemo u južne pjenušce ovo nas je vino jako ugodno iznenadilo. Ancestralna metoda očito je za južne krajeve puno podesnija od šampanjske metode, a rukatac je toliko versatilna sorta da od njega možete napraviti i veličanstveni, moćni oranž poput Miloševa Stalagmita, kao i jako šarmantni pet nat poput ovog Madirazzinog pjenušca.
Veralda raspolaže nekima od najboljih vinograda u zapadnoj Istri, a ovaj razigrani, energični pjenušavi teran spada među najuspješnija Veraldina vina do danas iza njihova platinastog Refoška iz 2015. godine.