Primorsko-goranska županija već je tjednima hrvatski rekorder po broju novozaraženih. Više od 370 jučer, neznatno manje od 300 danas, a incidencija se približava fatalnom broju 1000 na sto tisuća stanovnika. Na Kvarenru je, dakle, ozbiljno gadno. To osobito vrijedi za riječko područje, dok se otoci drže bitno bolje. Lokalni su mediji u petak i subotu iscrpno izvijestili o novim, bitno strožim mjerama u Primorsko-goranskoj županiji. Nacionalni su mediji te mjere uglavnom previdjeli. Evo o čemu se radi.
Stožer civilne zaštite Primorsko-goranske županije predložio je Nacionalnom stožeru da se na području PGŽ zabrane sva javna okupljanja s više od petnaest osoba. Stožer PGŽ traži da na privatnim okupljanjima ne smije biti više od osam osoba iz dva različita kućanstva. PGŽ je obustavio rad teretana i fitness centara i treninge u zatvorenom prostoru, osim za profesionalne i poluprofesionalne klubove.
Zabranjene su i dječje igraonice, kao i profesionalne umjetničke izvedbe, kino projekcije te izložbe u muzejskim i galerijskim prostorima. Škole su u Primorsko-goranskoj županiji još ranije prešle na online nastavu. PGŽ je, zapravo, otišla u totalni lockdown, osim što nije zabranila ugostiteljske terase. Zašto je to tako? Odgovor je vrlo jednostavan.
Za uskršnje će blagdane na Kvarneru i u Gorskom kotaru raditi sedamdesetak hotela i više od dvadeset kampova. Da je kvarnerski Stožer u petak zatvorio i terase, svi bi se ti hoteli mogli zatvoriti, jer bi zatvaranje terasa značilo da Kvarnerr gostima poručuje da ne dođu na Uskrs.
Stoga je odluka regionalnog Stožera, koju je sigurno blagoslovio nacionalni Stožer, da restorani i kafići ostanu otvoreni u uskršnjem tjednu, logična i opravdana. S druge strane, moramo konstatirati i da je ta odluka prilično riskantna. Nadamo se da se u ovom slučaju, i zbog dobre vremenske prognoze koja bi kvarnerske goste trebala držati na otvorenom, dakle na pravim a ne na izmišljenim zatvorenim terasama, taj rizik neće pretvoriti u katastrofu.