Studija koju je provelo devet nevladinih organizacija iz Njemačke, Danske, Francuske, Velike Britanije i Češke, istražila je prisutnost PFAS-a u ambalaži za hranu i jednokratnom posuđu koje se najviše koristi u fast food lokalima. PFAS su perfluoroalkilne tvari (skupina s više od 4.500 kemijskih spojeva) za koje je dokazano da remete normalan rad endokrinog sustava.
[adsense]
U studiji su analizirane vrećice za sendviče ili slastice, fišeci za pomfrit, kutije u kojima se prodaju pljeskavice, pizze i meso s roštilja, tanjuri, zdjele za salate, čak i salvete. Od svibnja do prosinca prikupljena su 42 uzorka. U svima su pronađeni tragovi PFAS-a. U 32 uzorka količine PFAS-a premašuju referentnu vrijednost koju je utvrdila Danska, jedina zemlja koja je 2020. zabranila upotrebu ambalaže koja sadrži PFAS.
Zanimljivo je da su najviše koncentracije štetnih spojeva pronađene u posuđu od biljnih vlakana, koje se smatra biorazgradivim i ekološkim. PFAS zbog postojanosti i nakupljanja u prirodi i našem tijelu nazivaju “vječnim kemikalijama”. Istraživanja su ove spojeve dosad povezala s nizom bolesti i poremećaja, uključujući pretilost, dijabetes, poremećaje jetre, male porođajne težine, rak testisa i bubrega ili smanjenog imunološkog odgovora na cjepiva.
Nevladine organizacije koje su objavile studiju pozivaju Europsku uniju da “zaustavi upotrebu PFAS-a za svim proizvodima koji nisu nužni za sigurnost i funkcioniranje društva”.