“Stanje na tržištu rada nikad nije bilo gore,” požalio nam se danas menadžer u velikoj zagrebačkoj ugostiteljskoj tvrtki koja upravlja s više restorana i kafića, “Nedavno smo dali oglas za čitav niz radnih mejsta u servisu. Javilo nam se točno dvoje ljudi. Budući da trenutno nema masovnijih odlazaka na rad u inozemstvo, očigledno je da je riječ o sasvim drukčijem fenomenu. Prilično pouzdano znamo da se vrlo mnogo mladih konobara prekvalificiralo u građevince. Građevina raste. Bauštele trebaju sve više radnika. Prosječna dnevnica radnika na baušteli u Hrvatskoj trentuno iznosi oko 500 kuna.
Građevinac uz tih desetak ili više tisuća kuna mjesečno može uživati u slobodnim subotama, nedjeljama i blagdanima i ima fiksno radno vrijeme. Ne mora ostajati na poslu do ponoći ili dulje. Zbog svih tih razloga vrlo mnogo mladih ljudi napustilo je ugostiteljstvo i otišlo u građevinu,” tvrdi sugovornik Kulta Plave Kamenice, “Kad je pandemija počela, očekivali smo da ćemo se suočiti viškom radnika jer je postalo gotovo nemoguće dobiti posao u inozemstvu, a sezonski posao na moru više se nije isplatio budući da hoteli, klubovi i barovi lani nisu tražili sezonce. Umjesto toga, sad se suočavamo s kritičnim manjkom konobara jer su, eto, konobari postali bauštelci.”
Ovaj kopernikanski obrat na tržištu radne snage u hrvatskoj ugostiteljskoj industriji zaista nitko nije očekivao. No, ako želimo biti cinični, moramo se sjetiti lanjskog apela jednog od ministara Plenkovićeve vlade, koji je doslovno, u javnosti, kazao da preporučuje konobarima da se prekvalificiraju u građevince.
Konobari su ga očito poslušali, pa sada ugostiteljski sektor ponovo mora masovno uvoziti radnike iz Srbije, Bosne i iz prekomorskih zemalja.