Nakon dugo godina Vina Belje promijenila su dizajn svojih vina. Odustalo se od Princa s Dunava, brenda kojeg je izmislio Tony Hodges, pokojni britanski marketinški genij. Hodges je, naime, brendirao beljska vina sloganom Princ s Dunava zato što je u ono vrijeme, prije skoro deset godina, vlasnik Agrokora Ivica Todorić želio prodavati milijune i boca graševine na stranim tržištima. Hodges je smatrao da će svatko u Europi, pa i u Americi, lako prepoznati riječ Dunav.
No, kako zbog mnogih razloga, ne samo zbog Todorićeva pada, izvozna kampanja za hrvatske graševine nikad nije zaživjela, slogan Princ s Dunava pokazao se nepotrebnim.
Još je važnije, i naravno uočljivije, da je Belje promijenilo etikete. Nove beljske butelje izgledaju puno uočljivije i elegantnije nego ranije. Najvažnije je, svakako, da su se vina dodatno poboljšala, što je među ostalim posljeidca izvrsne lanjske berbe u Baranji, uz 2012. možda najbolje unatrag deset godina.
Prošlog smo tjedna u vrtu lijepe vile ispod televizijskog odašiljača, smještene na brdu s kojeg se vide i Villany u Mađarskoj i Srbija, kušali nova beljska vina. Kvalitetna Graševina iz 2020. koja na etiketi ima i malu oznaku Select, vjerojatno je najbolje vino iz te linije koje smo dosad uopće probali.
Ovdje prvo valja podsjetiti da je bazična beljska buteljirana Graševina već osvojila nekoliko srebrnih i brončanih medalja na velikim svjetskim natjecanjima, uključujući i Decanterove Svjetske vinske nagrade, što je dosta veliko postignuće za vino tek neznatno skuplje od trideset kuna (ili jeftinije na akcijama).
Nova beljska Graševina s navojnim čepom, izrazito je aromatična, ali ne ide prema sauvigonskim notama, nego zadržava autetnične voćne mirise najvažnije hrvatske kontinentalne sorte. Ona je lepršava, lakopitka, s puno jabuka, krušaka i žutog voća, ali i s lijepim, srednjim tijelom (12,5 posto alkohola) i jako mnogo svježine.
Riječ je o izvrsnom, visoko komercijalnom vinu koje vrijedi blizu 90 bodova. Zatim smo kušali Vrhunsku Graševinu s oznakom Premium, koja redovito spada među četiri ili pet najboljih graševina u Hrvatskoj. Verzija iz 2020. čvrsto je strukturirana, s diskretnijom aromatikom, jačim tijelom, lijepom uljastom teksturom i intenzivnim herbalno-voćno-vinskim okusima, koji se temelje na optimalno zrelom grožđu.
Ova Graševina, koja već sada vrijedi više od 90 bodova, gastronomski je iznimno podesna i izvan konteksta uobičajenih za graševine; kulen , smuđ ili pastrva se podrazumijevaju, ali probajte je s plemenitom bijelom ribom, rakovima, sushijem ili ispravno skuhanim rižotom.
Među bijelim vinima zatim smo probali Graševinu Goldberg iz 2020. koja je zapravo fantastična. Riječ je o vjerojatno najboljem Goldbergu još od višestruko nagrađivane berbe 2006.
Beljska graševina Goldberg iz 2020. ekstremno je bogata, lagano botritična, egzotična na bouquetu a opet, zbog dobrih kiselina i preciznog tretmana u podrumu, ostavlja dojam suhog vina. Radi se o jednom od najimpresivnijih hrvatskih kontinentalnih vina unatrag dosta godina.
Nažalost, napunjeno je svega oko pet tisuća boca, od kojih će vrlo mali dio završiti u vinotekama ili u trgovinama poput famoznog Konzuma u Radničkoj (koji povremeno prodaje Lafite i Margaux).
Belje je ovog proljeća predstavilo i posve novo vino, bijeli Goldberg Cuvee koji se sastoji od 45 posto graševine, 40 posto chardonnaya i 15 posto bijelog pinota. Bijeli Goldberg Cuvee jako je ozbiljno, kompleksno terroirsko vino kojem još treba vremena, ali koje bi moglo otvoriti cijeli jedan novi format vinske proizvodnje u Slavoniji i Baranji, gdje je vrlo malo bijelih cuveea, osobito s tako visokim ambicijama.
U prvoj rundi kušanja novih beljskih berbi probali smo i vina iz serije široko dostupnih kupaža, namijenjenih mlađoj publici. Tu je također riječ o posve novim proizvodima. Rose je napravljen od crnog pinota i cabernet sauvignona, pun je voća i jako svjež, s dobrim kiselinama.
Cuvee Blancom dominiraju osvježavajuće grožđane arome muškata; muškat je jedina obitelj sorti čija vina uistinu mirišu na grožđe i imaju okus grožđa. Cuvee Blanc bi zbog svoje svježine, svjetlog voćnog okusa i masovno prihvatljive cijene (39 kuna) mogao postati veliki ljetni hit.
Beljski enološki tim u zadnjih je godinu dana proizveo čak pet potpuno novih vina (u idućem tekstu pisat ćemo o crnom Goldberg Cuveeu koji spada u zasebnu kategoriju). Radi se o zaista golemom naporu vrijednom svakog respekta.