Farchioni iz Umbrije spada među uglednije talijanske masovne proizvođače maslinova ulja. Farchioni se bavi maslinarstvom još od kraja 18. stoljeća, a neka njihova ulja imaju oznaku biološke proizvodnje.
Farchioni je došao u fokus američkih medija kad je osoblje čuvene CBS ove informativne emisije 60 Minutes testiralo nekoliko talijanskih ulja u prilogu o agromafiji. Pokazalo se da jedino Farchionijevo ulje nije bilo krivotvoreno.
Farchioni je ove godine jedan od partnera hrvatskog Msrerchefa. Boce ekstradjevičanskog maslinova ulja s etiketom Farchioni stalno se pojavljuju u ovosezonskom Masterchefu, pa smo provjerili o kakvom je ulju riječ.
Farchioni je u hrvatskim supermarketima zastupljen s dva ulja. Bazična linija košta 49 kuna za litru, a ekstradjevičansko ulje 100% Italiano, košta 69 kuna za litru. Kupili smo 100% Italiano, čija etiketa jasno govori o porijeklu ulja.
Farchionijev Italiano nije posve loše ulje. Ono ima ugodnu voćnu aromu i ponešto karaktera. Dapače, ono je naglašeno gorko, što ne očekujemo od masovnih uvoznih ulja koja se prodaju u našim supermarketima. Međutim, osim gorčine Italiano nema baš ništa. Ispod gorčine osjeti se samo razvodnjena masnoća, s pomalo neugodnim, zamalo metalnim aftertasteom.
Farchionijev Italiano nije, dakle grozan, užegao ni sterilan; to je ulje naprosto relativno neukusno i inferiorno bilo kojem istarskom ulju u široj distribuciji, pa tako i na policama istih domaćih supermarketa (odmah iznad Farchionijevih boca u našem smo samoposluživanju vidjeli Lagunina i Veraldina ulja).
U hrvatskoj se javnosti često govori da su naša maslinova ulja preskupa. No, ona su toliko ukusnija, aromatičnija, kompleksnija i kvalitetnija od jeftinijih talijanskih, španjolskih ili grčkih ulja, da je posve jasno kako je razlika u cijeni neizbježna. Možete naprosto birati između mediokritetskih uvoznih i zaista dobrih do izvrsnih domaćih ulja.