Danas je manje poznato da je Opatija u 19. stoljeću bila više zimovalište nego ljetovalište. Opatija je, primjerice, 1889. godine dobila titulu klimatskog liječilišta.
Habsburška je aristokracija prvodila zimske mjesece u vilama i hotelima između Opatije i Lovrana: neke od tih vila izgrađene su za članove obitelji cara Franje Josipa. Poslije Prvog svjetskog rata i propasti Austro Ugarske, Opatija je izgubila status prestižne zimske destinacije.
Krajem ove godine Opatiji i cijelom Kvarneru dogodila se dosta senzacionalna renesansa zimskog turizma. Evo što kažu brojke. Do 23. prosinca zabilježeno je 17 tisuća rezervacija za oko 70 tisuća noćenja u razdoblju od Božića do Nove godine.
Taj broj i dalje raste. Za blagdane su na Kvarneru otvorena 52 hotela, od toga 27 u Opatiji. Trinaest hotela s opatijske rivijere usprkos koroni organizira dočeke Nove godine. Dočeke organiziraju i luksuzni Ikador i Navis. Cijene noćenja dostižu ljetne razine: sobe u boljim hotelima koštaju između 270 i 550 eura.
Opatija je tradicionalno puna za Novu godinu. No, ne sjećamo se kad je u Opatiji i na Kvarneru u ovo doba godine radilo toliko hotela, i kada su postizali tako visoke cijene. Zbog nemogućnosti putovanja na topla mora i u niz skijaških destinacija, zimski turizam trijumfalno se vratio u Opatiju i na Kvarner. A Gorski kotar vjerojatno čeka najbolju zimsku sezonu dosad.