Doček Nove godine podrazumijeva kuhanje za više ljudi; bilo da je riječ o obitelji i užem krugu prijatelja, ili o masovnijem partyu. Zato se, uostalom, za Silvestrovo pripremaju velika pečenja, lonci sarme i lavori francuske salate.
No, što ako Novu godinu dočekujete u dvoje? Evo tri svečana a opet razmjerno jednostavna recepta za one koji u petak navečer neće biti u većem društvu.Uz svako jelo za dvoje, preporučujemo jedan od Korlata, najprodavanijeg hrvatskog buteljiranog crnog vina .
Sastojci
Za umak
Vrganje stavite u toplu vodu na jedno pola sata. Smeđe šampinjone narežite na veće dijelove, pa zapecite na posve suhojjako vrućoj tavi.
Izvadite šampinjone, pa u tavi otopite oko trideset grama maslaca. Dodajte vrlo sitno nasjeckani luk, dinstajte dok ne počinje mijenjati i boju. Ubacite ocijeđene suhe vrganje i šampinjone, pa prvo zalijte whiskyjem. Kad ispari, dodajte bijelo vino. Kad vino ispari dodajte vrhnje, Tabasco, sol i papar. Naribajte muškatni orah. Pustite da provrije, pa skinite s vatre. Neposredno prije serviranja pospite svježim timijanom (ako ne možete nabaviti timijan, zamijenite ga peršinom).
Bifteke posolite, pa ostavite bar sat vremena izvan hladnjaka, da dođu na sobnu temperaturu. Ulje zagrijte na 170 do 180 stupnjeva. Ubacite bifteke u tavu i ostavite na donjoj strani najmanje dvije minute, da se potakne Maillardova reakcija. Okrenite na drugu stranu, barem na minutu. A zatim stalno okrećite sa svih strana, tako da svaka strana bude u kontaktu s tavom. Za medium rare bit će vam dovoljno ukupno šest do sedam minuta, pod uvjetom da je meso zaista bilo na sobnoj temperaturi. Ostavite steakove na dasci da se nekoliko minuta odmore.
Steak stavite u sredinu velikog i vrućeg plitkog tanjura. S jedne strane bifteka poslužite umak od vrganja i šampinjona, a s druge zeleno kuhano povrće, poput graška s maslacem, ili brokule s maslinovim uljem. Podrazumijeva se da se povrće kuha vrlo kratko. Ne zaboravite neki jači, teži kruh poput sourdougha.
Korlatov Cabernet sauvignon pun je zrelih, voćno oporih tanina, koji se prirodno slažu s pečenom govedinom.
Sastojci
Lungić pažljivo očistite od svih mogućih žilica i opni, pa narežite na medaljone debele oko centimetar i pol do dva centimetra. Posolite i poparite, i pričekajte da meso dođe na sobnu temperaturu.
Za pizzaiolu, jedan od klasičnih talijanskih umaka od rajčica, prvo na maslinovu ulju propržite luk s origanom i prstohvatom suhog čilija (mi koristimo habanero). Posolite i popaprite, dodajte vrlo sitno nasjeckani češnjak, pa zalijte žlicom dobrog balsamica. Kad balsamico ispari, dodajte crno vino. Kad vino ispari do dvije trećine, dodajte pelate, koje ćete u tavi usitniti vilicom ili kuhačom. Kuhajte dvadesetak minuta. Ako postane presuho ubacite malo pasate od rajčica. Pred kraj kuhanja legirajte kockicom hladnog maslaca. Umak procijedite kroz gazu, pa dodajte žlicu kapara i natrgano lišće bosiljka.
Medaljone zapecite na najjačoj vatri. Poslije dvije minute smanjite na umjereno jako vatru, pa pecite još nekoliko minuta sa svih strana. Lungić bi u sredini trebao ostati ružičast.
Poslužite s krumpirom pečenim u pećnici. Želite li zaista hrskave krumpire, esencijalno je da ih prije pečenja kuhate barem petnaestak minuta i da maslinovo ulje u limu bude vruće.
Korlatov Merlot pun je zrelog slatkog voća, pa se izvrsno slaže sa slatkoćom dobro pečene svinjetine.
Za salatu od zapečenog graha
Na maslinovu ulju propržimo sitno nasjeckani luk s pancetom i čilijem. Posolimo i popaprimo Kad panceta postane hrskava, a luk lagano posmeđi, ubacimo grah, koji smo prethodno procijedili. Dodamo lovorov list i worchester. Zatim zalijemo crnim vinom. Kad vino dopola ishlapi, dodamo pasatu, pa lagano kuhamo barem pola sata.
Jako je važno malo žešće termički obraditi grah iz limenke, da bismo ubili onaj grozan metalni okus konzerve. Kad se grah gotovo potpuno isuši, naribamo oko 50 grama parmezana ili grana padana.Dodamo puno sumaca (ili naribane limunove kore).
Kad se sir rastopi i stvori laganu koricu na grahu, maknemo s vatre i ostavimo da sa se ohladi.
Pošto se grah ohladio, umiješamo mladu blitvu ili rikulu, začinimo najboljim uljem koje imamo, i dodamo još svježe mljevenog crnog papra.
Odreske tune pečemo na tavici, na srednjoj vatri. Žutopernu tunu nipošto ne smijemo peći kao steakove. Ne treba nam najviša temperatura, jer bjelančevine u tuni koaguliraju sasvim drukčije nego u govedini, pa visoka temperatura žutu tunu čini drvenastom čak i ako izgleda crveno. Tuni je dosta sedam do osam minuta lagane vatre s dvije strane. Nema potrebe da je pečemo po rubnim stranicama.
Dresing od mente
Pomiješamo tri četvrtine maslinova a ulja i četvrtinu soka dalmatinskog limuna. Lagano popaprimo, posolimo i dodamo puno sitno nasjeckane mente. Promiješamo i stavimo u hladnjak na desetak minuta. Menta voli niže temperature.
Na sredini vrućeg tanjura serviramo tunu, koju polijemo dresingom od mente. Sa strane poslužimo dvije žlice salate od zapečenog graha i blitve.
Korlatov Syrah miriše po crnom papru, i tamnom ljetnom voću. Elegantan je, bogat i svjež. Svježina osigurava dobro slaganje s tunom.