Europska komisija u srijedu je Hrvatskoj poslala oštro upozorenje o poštivanju pravila EU. Riječ je od dokumentaciji o uvozu tune u uzgajališta kojima upravljaju tvrtke Jadran tuna i Pelagos net, a u kojima je suvlasnik general Ante Gotovina.
Kako piše Slobodna Dalmacija, nadležna tijela EU napravila su reviziju i provjeru dokumentacije i “utvrdila ozbiljne nedostatke u praćenju prijevoza i stavljanja plavoperajne tune u kaveze.” EU ima stroga pravila o sljedivosti i eksploataciji tune. Svaki korak u procesu proizvodnje jasno je propisan, mora se poštovati i pravilno dokumentirati. Tuna koja nije prošla tu proceduru ne bi se uopće smjela prodavati na tržištu EU.
U slučaju uzgajališta generala Gotovine, Europska komisija sumnja da se papiri za uvoz mlade tune iz Libije koja se dovozi na tovljenje u uzgajalištima na Jadranu, sređuju tek nakon što tuna uđe u Hrvatsku, što ukazuje da se dio dokumentacije krivotvori i EU službeno od Hrvatske traži da provjeri upravo te sumnje.
“Nacionalna tijela trebala bi osigurati učinkovitu provjeru, točnost i validaciju podataka te bi trebala istražiti potencijalne slučajeve nepoštivanja i poduzeti administrativne ili kaznene mjere protiv onih koji su odgovorni za kršenje zakona EU-a,” stoji u službenoj opomeni poslanoj Hrvatskoj.
Nepravilnosti u uvozu tune za uzgajališta generala Gotovine u Hrvatskoj je prvi prijavio ribarski inspektor Marko Pupić Bakrač. On je izravno optužio Ministarstvo poljoprivrede da pomaže Gotovini u sređivanju dokumentacije kako bi tuna uvezena protiv zakona EU mogla normalno na tržište. Inspektor Pupić Bakrač tvrdi da se rješenja za legalizaciju tune donose u samom ministarstvu. On izravno optužuje ministricu poljoprivrede Mariju Vučković da u dogovoru s vlasnicima uzgajališta naređuje inspektorima kako da postupaju.
Pupić Bakrač slučaj je prijavio na sve hrvatske instance, i Državnom odvjetništvu, kaže da ništa nije prijavljivao tijelima EU. Upozorava na još jedan problem, nezakonitu proceduru nabave sitne plave ribe kojom se tuna u uzgajalištima hrani. Prema EU propisima, tvrtke koje love plavu malu ribu smiju je iskrcavati u iskrcajnim lukama, tamo se riba važe, dokumentira i odvozi u uzajgališta. Pupić Bakrač tvrdi da ribari samo “dotaknu” iskrcajnu luku, dokumentaciju krivotvore i iskrcavaju ribu izravno uzgajalištima. I u tome, tvrdi sudjeluje Ministarstvo poljoprivrede. Kvaliteta tune u jadranskim uzgajalištima nije sporna. Neka od njih, uključujući Gotovinina, proizvode i tunu vrhunske kvalitete, koja se restoranima prodaje za više od 100 eura po kilogramu. Pelagosova tuna visoke kvalitete u trgovinama košta 400 kuna za kilogram. Uzgajivači tuna u Hrvatskoj fantastično zarađuju i ako su za povećanje profita zaista odabrali krivotvorenje dokumentacije i kršenje zakona, hrvatske su vlasti to trebale prve sankcionirati.