Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

VINA GALIĆ ZA VINSKI IZVJEŠTAJ 2021/2022. Graševine su najbolje između četvrte i šeste godine

Vina Galić primjer su strahovito brzog razvoja za kriterije vinske industrije. U manje od petnaest godina vlasnik Josip Galić i predsjednik uprave Andrej Markulin izgradili su vinariju s najmodernijom opremom u Hrvatskoj, i postali najveći privatni proizvođač vina u Slavoniji iza Vlade Krauthakera.

DOWNLOADAJTE VINSKI IZVJEŠTAJ 2021/2022

Uz to, donedavni Galićev enolog Slaven Jeličić uspio je unutar tako velike tvrtke, koja mora biti orijentirana na šire tržište, proizvesti nekoliko potpuno autorskih  originalnih vina poput pjenušca Grand Reserve i oranž rizlinga Macerator, koja su u svojim žanrovima među najboljima u Hrvatskoj.

galic-bacve-2 copy

U širokom portfoliju Vina Galić uvijek svakako treba spomenuti Crni pinot, Sauvignon blanc i Rose, koji je postao jedno od najtraženijih hrvatskih ljetnih vina. Naravno, kao i u svim kutjevačkim vinarijama i u Galićevoj je najvažnija ipak graševina. Ovdje valja reći da su Vina Galić među prvima u Hrvatskoj počela proizvoditi naglašeno svježe graševine s gotovo hrskavom teksturom. 

Model Galićeve graševine pokazao se iznimno uspješnim na tržištu, a istodobno nije promijenio glavne prepoznatljive stilske značajke najvažnije slavonske sorte.  Dapače, Graševina iz 2008. godine, prva koju je Galić buteljirao, danas je vino u naponu snage, s relativno malo tercijarnih elemenata, s bouquetom u kojem dominiraju sortni mirisi i s onim lijepim, širokim, bogatim okusom s nijansom gorčine na završetku tipičnim za vrhunske kutjevačke graševine.

Zanimljivo je da to vino pokazuje kako graševine u iznimno dobrim godinama mogu nadmašiti svoj pretpostavljeni potencijal dozrijevanja. S obzirom na izvrsne vinograde i vrhunski podrum opremljen po najvišim svjetskim standardima, Vina Galić iz godine u godinu trebala bi rasti u kvaliteti;riječ je o jednoj od svega nekoliko slavonskih vinarija, koje mogu postati međunarodno konkurentne.

Kako biste opisali važnost graševine za vinsku industriju kontinentalne Hrvatske?

Graševina je perjanica kontinentalne Hrvatske, najvažnija sorta većine proizvođača i samim time jako bitna za vinsku industriju. To potvrđuje i činjenica da je u proizvodnji u Hrvatskoj od svih sorata s oko 30 posto zastupljena upravo graševina. Nedovoljno proizvođača radi na promociji kvalitete ove sorte i pred nama je još težak put da od graševine napravimo cijenjeno vino našem i na svjetskom tržištu. Lepeza proizvoda od pjenušaca do predikatnih vina daje nam odlično oruđe za sve segmente gastroturizma.

galic-vinarija-tankovi-spec

Graševina se može proizvoditi u nizu stilova: koji su se pokazali najuspješnijima?

Širok je raspon stilova od pjenušaca do visokih predikata, kao najuspješnije bih svakako izdvojio suhu i zrelu graševinu.

Koliko se graševine iz različitih terroira i mikrolokacija međusobno razlikuju?

Rekao bih da se dosta razlikuju. Mi kao vinarija imamo vinograde na dosta lokacija (Vetovo, Kaptol, Podgorje, Radovanci, Venje) i svaka lokacija ima svoje karakteristike. Nadmorska visina pojedinog položaja najviše određuje karakteristike graševine, jer je sastav tla na pojedinim nadmorskim visinama potpuno različit. Graševine s nižih lokacija istog položaja su više herbalne, zelene i mineralne, dok su one na višim položajma voćnije i svježije.

Kako bi trebala izgledati vaša idealna suha graševina? Koje su njene glavne organoleptičke značajke?

Boja zelenkastožuta, na nosu cvjetno-voćne arome jabuka, ananasa, lipe, kamilice, na okusu blaga gorčina na završetku, pun i bogat okus isprepleten s nježnim kiselinama.

Koliko dugo suhe graševine mogu dozrijevati?

Suhe graševine mogu sigurno odležavati deset i više godina. Svakako bih rekao da u rasponu od četiri do šest godina budu u najboljem izdanju. Nakon tih godina prelaze postupno u tercijaru i dobivaju sve karakteristike odležanih vina, dok nakon deset godina dobivaju titulu arhivskog vina.

Je li graševina materijal za pjenušac koji se proizvodi tradicionalnom metodom?

Ovisno o kojem se podneblju kontinenta radi, smatram da je graševina dobar materijal za proizvodnju pjenušca klasičnom metodom.

Što se sve jede uz suhu graševinu?

Mlade suhe graševine idu odlično uz predjela od riječne ribe, plodova mora, rižota, tjestenina s piletinom, puretinom. Zrele suhe graševine idu odlično uz hladne mesne plate, svinjsko i teleće pečenje, salenjake i razne slatke i slane pite sa sirom.

Fact Box

Povijest Vina Galić osnovana su 2008. godine

Površina vinograda Obrađuju 60 hektara vinograda

Godišnja proizvodnja Oko 330 tisuća litara godišnje

Najvažnija vina Vrhunska graševina, Bijelo 9, Sauvignon Blanc , Crni pinot 

ČOKOLADA
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
  • BUZZ
  • RESTORANI
  • VINO
  • HOTELI
  • MIKSOLOGIJA
  • KONTAKT
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.

VINA GALIĆ ZA VINSKI IZVJEŠTAJ 2021/2022. Graševine su najbolje između četvrte i šeste godine

by Kult Plave Kamenice time to read: 3 min