Prije nekoliko dana dobili smo nekoliko kilograma trešanja iz našeg susjedstva. Zbog sorte i ranog branja naše prve trešnje nisu baš jako slatke, pa smo razmišljali kako ih najbolje pripremiti da ih sačuvamo i pojačamo im okus.
Kad imate savršene zrele trešnje, najbolje je ništa ne raditi s njima. Nemojte ih ni prati. Osušite kuhinjskim papirom i cijele, s košticama i peteljkama, stavite u papirnati škarnicl i čuvajte na hladnom. Trešnje možete konzervirati u alkoholu, možete od njih napraviti sirup ili marmeladu. Mi smo ovu prvu turu odlučili ispeći. Pečene trešnje su klasična poslastica jer pečenje, naravno, karamelizira šećere i pojačava okuse u trešnjama. Trešnje se peku u pećnici, raspoređene u jednom sloju na pleh prekriven papirom za pečenje. Ako samo kratko ispečete trešnje na 200 stupnjeva 10-15 minuta dobit ćete koncentrirani voćni preljev s finim reduciranom sokom. Ako im dodate malo šećera, dobit ćete slatke, raskošne voćne tamne okuse trešanja u vlastitom sirupu.
Želite li ipak nešto ambicioznije, probajte sporo peći trešnje. Pećnicu zagrijte na 160 stupnjeva, podijelite trešnje u nekoliko zdjelica i eksperimentirajte s raznim okusima. Sporo pečene trešnje zahtijevaju šećer, najbolje demeraru, neki fini alkohol ili balsamico i, ako želite, začine. U subotu smo dio trešanja pomiješali s demerarom, Zacapa rumom, vanilijom i čilijem, dio s acetom balsamicom, a dio samo s laganim sirupom od vanilije. Pekli smo ih dva sata i promiješali na pola pečenja. Trešnje uvijek pecite s košticama.
Mahunu razrežite, izvadite sjemenke i sačuvajte Šećer i vodu zagrijte na srednjoj vatri, dodajte mahunu vanilije i pustite da jako lagano kuha dok ne dobijete dovoljno arome. Ako nemate mahune, možete koristiti pola žličice ekstrakta vanilije ili posve drugi začin, recimo tonku. Pomiješate trešnje i sirup i pecite na srednjoj temperaturi
Trešnje prelijte s malo maslinova ulja, posolite, popaprite, promiješajte i pecite u pećnici. Poslužite u salatama ili kao snack.