Grupa znanstvenika, uglavnom neurologa s MITA-a otkrila je populaciju neurona koji reagiraju samo na hranu. Neuroni se nalaze u vidnoj kori, dijelu korteksa zaduženom za obradu vizualnih informacija. Dakle, to što navečer ne možete prestati skrolati TikTok recepte ne znači da se slab karakter nego vam mozak jednostavno svijetli kao disko kugla. Neuroni otkriveni na MIT-u specijalizirani su za hranu, aktiviraju ih samo prizori hrane. Drugim riječima, unutar mozga imamo mozak samo za hranu.
Znanstvenici kažu da su ove neurone pronašli slučajno. Koristili su funkcionalnu MRI tehnologiju za analizu snimaka mozga osmero ljudi dok su gledali tisuće različitih slika i primijetili su da se mozak na slike hrane aktivira na drugačiji, uvijek sličan način. Ovo otkriće moglo bi objasniti i zašto hrana ima toliki kulturološki značaj u našim životima. “Hrana je presudna za preživljavanje i činjenica je da oko nje razvijamo društvene interakcije. Ovaj neuronski sklop vjerojatno je povezan s tim,” stoji u priopćenju MIT-a, čije spoznaje se nadovezuju na prethodna istraživanja vizualnog korteksa, koja su pronašla slične obrasce prepoznavanja kao odgovor na slike lica, tijela, riječi i mjesta.
Bagel or puppy? Chihuahua or muffin? These are the questions one Twitter account is asking. https://t.co/Qk5xs0zkbq pic.twitter.com/EY5PE3IOFn
— OMGFacts (@OMGFacts) March 14, 2016
Kad su otkrlii neurone za hranu, znanstvenici su počeli eksperimentirati sa slikama različitih jela i dokazali ono što iz iskustva odavno znamo: slika vruće pizze na kojoj se rasteže sir drugačije pogađa neurone od svih drugih. Slike kuhanih i prerađenih namirnica izazvale su jače reakcije mozga od sirovog voća i povrća. Neurone najjače stimulira suprotstavljanje slika sličnog oblika ili boja, poput banane i polumjeseca ili pudlice i muffina. Znanstvenicima su ideju za ovaj eksperiment dali viralni tvitovi Puppy or Bagel koji uspoređuju pse i hranu.
Znanstvenici tvrde da novootkriveni neuroni nisu a priori objašnjenje zašto ne možemo prestati jesti junk food i grickalice niti zašto smo ovisni o TikTok i Instagram postovima s hranom. “Utvrdili smo samo da naš mozak samo na temelju vizualne informacije zna da gleda hranu, bez drugih osjetila poput mirisa ili dodira. Moramo napraviti dodatna istraživanja, ali zasad znamo da po aktivnosti neurona možemo vidjeti i sviđa li se osobi hrana koju vidi, koliko joj je hrana poznata i koliko je hranjiva ili ne,” kažu znanstvenici. Ne zna se jesmo li rođeni s ovim neuronskim sklopom ili se on razvija s odrastanjem. Jedna od teorija je i da su se neuroni za hranu počeli jače razvijati s foodie kulturom, jer reagiraju na hranu koja je razvijena u moderno doba, slatkiše, krafne, čips i slično. Istraživanje na MIT-u se nastavlja, a vi se mirno možete vratiti TikTok receptima u očekivanju novih saznanja.