Urednici Kulta Plave Kamenice ovih su dana doznali da bi nesretni vinski rat između Slovenije i Hrvatske oko korištenja imena teran mogao biti definitivno riješen od 30. lipnja nastupajuće godine. Europska je komisija spremna djelomično uvažiti stajališta hrvatske strane, pa bi se hrvatski terani uz posebno istaknutu oznaku Hrvatska Istra, mogli normalno prodavati po svim zemljama Europske Unije. Novi list jučer je donio reakciju slovenskog misntira poljoprivrede Dejana Židana, koji se oštro suprotstavlja takvom rješenju iz Bruxellesa , te, dapače, najavljuje da bi Slovenija mogla tužti Europsku Komisiju, ako EK zaista pristane na predloženo rješnje.
Ovdje, nažalost, još jednom moramo primijetiti kako se slovenska državna politika, kad je riječ o vinu, ponaša potpuno nelogično i kontraproduktivno. Naime, nastavi li Slovenija blokirati hrvatsko pravo na ime teran, vrlo je vjerojatno da će novi, upravo rastući entuzijazam hrvatskih potrošača prema slovenskim vinima vrlo brzo izblijediti. Zadnjih se mjeseci vrhunska slovenska vina srećom ponovo uspijevaju etablirati na hrvatskom tržištu: Aljoša Jakončič iz Goriških brda u velikom je naletu, ali i niz drugih proizvođača, od onih klasičnih poput Simčiča i Batiča do novijih poput Gomile, jurišaju na hrvatsko tržište. Što je dobro.
Ne može se polagati pravo na sortu
Slovenska su vina među najuzbudljivijima u ovom dijelu Europe; Kult Plave Kamenice uvijek će zagovarati ulazak vrhunskih slovenskih vina na hrvatsko tržište. Međutim, ako slovenski političari (i neprosvjećeni slovenski vinari), nastave inzistirati na ekskluzivnom pravu na ime teran, što je naravno potpuno besmisleno jer nitko ne može polagati pravo na naziv sorte grožđa, oni će u hrvatskoj javnosti obnoviti neprijateljsku atmosferu prema slovenskim vinima.
Nadamo se stoga da je gospodin Židan tek jedan od brojnih pripadnika one bedaste sekte među slovenskim političarima, koja je prije sedam godina blokirala hrvatski ulazak u Europsku Uniju, te da njegova riječ u slučaju spora oko terana neće imati osobiti utejcaj. Teran je i hrvatski i slovenski i talijanski, pa zaista nema nikakvog smisla da ga bilo koja od tih zemalja pokuša monopolizirati.