U supermarketima se ne prodaju samo buteljke velikih vinarija. U supermarketima je moguće naići na neobična (neobična za kriterije masovne prodaje) i zaista vrijedna vina, koja ne spadaju u onaj dominantni hrvatski rang cijena između 30 i 40 kuna za buteljku, ali na koja uistinu ima smisla potrošiti malo više, osobito u svečanim prigodama poput Uskrsa.
Sva vina na ovoj listi dostupna su u većim dućanima (veći Sparovi, Intersparovi, najbolji Konzumi, osim Barola kojeg nema u Konzumu). Sva su crna, jer se za uskrsni ručak najčešće jedu velika pečenja. Poredali smo ih od najskupljeg do najjeftinijeg.
Pristojan barolo načelno se ne može kupiti za manje od 25 eura. Ovaj barolo nije samo pristojan, nego zaista dobar, a košta manje od dvadeset eura. Utoliko je ovo vino, premda najskuplje na našoj listi, istodobno i najbolja vrijednost za novac. Barolo se, podsjetimo, proizvodi od plemenitog pijemontskog grožđa nebbiolo, a buteljke iz boljih berbi nogu odležavati 25 do 50 godina. Sarottov Barolo iz 2015. miriše po ljubičicama, katranu i tamnom voću, srednjeg je tijela s puno zrelih tanina. Idealan je uz janjetinu, biftek, pašticadu ili visoku divljač.
Marjan Simčič vjerojatno je najbolji i najvažniji slovenski vinar (vrijeme će pokazati stvarnu vrijednost i utjecaj našeg omiljenog Acija Urbajsa). Simčičev bazični cabernet mlado je vino prepuno cassisa i kupina, iskričavo, zabavno, ali s jakom strukturom ozbiljnog crnog vina. Preporučujemo uz steakove, odojak, pečenu teletinu, ali i pečeni losos i tunu (ako netko želi jesti ribu na Uskrs).
Zweigelt je popularna srednjoeuropska sorta, koja u Austriji, osobito u Gradišću, može davati briljantna vina s obzirom na cijenu, o čemu svjedoče Heinrichovi zerigelti koji se mogu kupiti i u Hrvatskoj. Enjingijev Zweigelt iz 2015. jako je svjež, bogat, s onom intrigantnom kombinacijom voćnih i začinskih atoma i okusa koja zweigelt čine pomalo jedinstvenim. Probajte uz svinjske kotlete, lungiće ili burgere (raskošni kućni burger za Uskrs nije loša ideja, naprotiv).
Concha y Toro jedina je velika vinarija na ovoj listi. Riječ je dapače o jednoj od najvećih vinarija na svijetu. Casillero del Diablo omiljeni je supetmarketski brand, no to najviše vrijedi za cabernet sauvignon. Carmenere je grožđe koje se danas uzgaja gotovo jedino u Čileu, a do prije petnaestak godina često ga se zamjenjivalo s merlotom. Ovo blago zadimljeno, sočno vino neobičnih mirisa i okusa (od likoricije preko mente do eukaliptusa) idealno je za sve što želite ispeći na roštilju, od piletine do pljeskavica.
Branko Mihalj, kutjevački velemajstor graševine, proizvodi i ponešto crnih vina. Cabernet sauvignon bere se krajem listopada ili u studenom. Vino je još pomalo grubo, ali prepuno čistog crnog voća, s čvrstom kičmom od zrelih tanina: pečena teletina, odojak, tvrdi sirevi, roštilj.