Kušaonice su prostorije u kojima proizvođači svojim gostima i poslovnim partnerima omogućuju da probaju njihove proizvode poput vina, ulja, suhog mesa ili sira. Belje je, međutim, na velikoj farmi Mitrovac u Baranji otvorilo kušaonicu za svježe rajčice. Naime, u sklopu farme Mitrovac, najpoznatije po uzgoju više od dvije tisuće krava od čijeg se mlijeka proizvodi ABC sir, u stakleniku od 4,5 hektara rastu rajčice.
Rajčice se na Mitrovcu uzgajaju hidroponskom metodom, a uz grappolo i još jednu standardnu stolnu sortu, Belje odnedavno proizvodi cherry rajčice. Strateška prednost baranjskih rajčica u usporedbi s uvoznima, jest njihova svježina. Uvozne rajčice provode puno vremena u transportu. Baranjske mogu biti na stolovima 24 sata poslije berbe. Razlika u okusu je naravno, golema, kao i kod skoro svog drugog povrća.
Kušaonica rajčica na farmi Mitrovac izgleda poput moderne fakultetske učionice, s izravnim pogledom na grane i plodove rajčica u stakleniku. Kušaonica je ukrašena plakatima koji govore o nutricionističkim prednostima rajčica. A jedna simpatična gospođa pred gostima reže netom ubrane rajčice, koje zaista imaju neusporedivo bogat okus; cherry rajčice koje smo probali prilikom nedavnog posjeta Mitrovcu bile su fenomenalne.
Kušaonicu rajčica, u koju bi trebalo dovoditi školsku djecu da vide kako se sve povrće uzgaja i kakav okus ima kad je svježe, možda bi trebalo obogatiti s par gastro opcija, poput raznovrsnih salata ili carpaccia od rajčica s maslinovim uljima, kao i snackovima koji dobro idu uz svježe rajčice, poput kulena, pancete i suhih sireva. No, projekt baranjskih rajčica kojeg vodi Robert Marković, već je sad veliki korak prema unapređenju gastronomski orijentirane poljoprivredne proizvodnje u istočnoj Hrvatskoj.