Ministar turizma jučer je izjavio kako booking za kolovoz stoji vrlo dobro, a da ni situacija u srpnju nije loša. Trenutnom stanju bookinga svakako treba dodati brojne last minute turiste, koji će vjerojatno poželjeti otići na more. Tu su, naravno, i domaći turisti; Hrvati jedva čekaju početi živjeti bar donekle normalno, a odlazak na more svakako je važan faktor povratka u normalan život.
No, ove godine odlazak na more, i kod nas i u svijetu, izgledat će drukčije. Prvo, sam karakter putovanja drastično se promijenio. Golemu prednost imat će autodestinacije, dok bi zrakoplovne destinacije morale zabilježiti veliki pad, jer trenutno nitko ne želi putovati avionom ako baš ne mora. Kruzerski je turizam zasad mrtav, ali bi nautički turizam u kolovozu i rujnu mogao zabilježiti relativno solidne rezultate. Nautički je turizam optimalan za fizičko distanciranje.
Drugo, pitanje zdravstvene sigurnosti bit će od presudnog značaja. Treće, ljudi u krizi manje troše, što znači da destinacije koje predstavljaju bolju vrijednost za novac, i koje su jeftinije u apsolutnim brojkama, mogu računati na veći broj gostiju.
Četvrto, destinacije s razvijenom restoranskom scenom srednjeg ranga bit će privlačnije od destinacija koje se oslanjaju na vrlo skupe restorane. Trenutno se nigdje u svijetu ne putuje zbog hrane, i malo je vjerojatno da će se to promijeniti prije iduće godine.
S druge strane, turisti moraju jesti, pa će ljeto 2020. na razini velikih brojki vjerojatno proteći u znaku lokalnih konoba i ribljih restorana sa svježom robom, koje bi trebalo biti u izobilju, budući da je stao izvoz bijele ribe u Italiju. Na temelju ovih kriterija prilično je razvidno koje bi hrvatske destinacije ovog ljeta ipak mogle zaraditi nešto novca.
Istra, i to cijela Istra, apsolutni je favorit ovogodišnje turističke sezone. Istra je prvenstveno autodestinacija, i to lako dostupna autodestinacija. Istra je corona free, i to nakon što je prva u Hrvatskoj bila izložena epidemiji. Istra, s iznimkom nekoliko vrlo luksuznih hotela, ima znatno niže cijene od najpopularnijih južnih destinacija.
Istra nudi bezbroj opcija za ljetovanje na malom i kompaktnom prostoru: rovinjskih plaža preko brojnih resorta do motovunskih šuma i vinograda. Istra je premrežena konobama koje nude sasvim pristojnu hranu, dok su vrhunski restorani, opet uz dvije ili tri iznimke, znatno jeftiniji od vrhunskih restorana u Dubrovniku.
Lošinji i Cres relativno su lako dostupni. Do njihovih trajektnih luka dolazi se jednako brzo kao do Istre ili Opatije, plovidba traje vrlo kratko, a trajekti ljeti plove gotovo neprekidno, pa se lani i preklani ni usred najvećih gužvi nije dugo čekalo. Cres i Lošinj također su corona free, s prekrasnim plažama i s puno divlje prirode.
Lošinj ima velike kampove i nekoliko široko dostupnih, sasvim solidnih hotela s četiri zvjezdice, a dva luksuzna hotela omogućuju potpunu izolaciju u zaista idiličnom ambijentu uvale Čikat. Restorani, i oni skuplji, jeftiniji su nego na jugu zemlje.
Bez obzira na aktualne vijesti o koroni na Braču, dalmatinski su otoci uglavnom sigurni od pandemije. Oni su, doduše, teže dostupni, budući da se u splitskoj trajektnoj luci redovito stvaraju goleme gužve, a i plovidba traje dulje.
Međutim, prelijepa priroda i more dalmatinskih otoka u kombinaciji s osjećajem izolacije koji boravak na otoku daje sam po sebi, mogla bi privući dosta turista. Brački Puteus Palace otvara se 1. lipnja, a Lemongarden sredinom lipnja ili početkom srpnja, što govori o postojanju interesa za luksuzne hotele. Za otoke je važno da oni obični, neluksuzni i ne baš dobri hoteli kakvi dominiraju i na Hvaru i na Braču, ove godine bitno smanje cijene. Dalmatinski su otoci, naravno, i glavno odredište za nautički turizam.
Kvarner prijašnjih godina nismo uvrštavali u najprivlačnija hrvatska turistička odredišta, jer je na većem dijelu Kvarnera turizam zastao u nekim prastarim vremenima. Međutim, odlična cestovna povezanost, dobra epidemiološka situacija i relativno niske cijene, od Kvarnera su ove godine učinile prilično privlačnu destinaciju. U Opatiji se uostalom već idući tjedan otvara čak pet hotela. Dodamo li kopnenom dijelu Kvarnera otok Rab, s fantastičnim plažama i tirkiznim morem, Kvarner ove sezone svakako nije bez šansi.