Thomas Keller, jedan od najvažnijih chefova na svijetu koji je kalifornijskim restoranom The French Laundry promijenio industriju, tužio je svoju osiguravajuću kuću Hartford Fire Insurance jer su odbili pokriti štetu nastalu prisilnim zatvaranjem njegovih restorana, uključujući legendarni njujorški Per Se. Keller zapošljava 1200 ljudi i trenutno radi na fondu za pomoć zaposlenicima.
Kad se svojim osiguravateljima obratio sa zahtjevom da mu isplate odštetu za gubitke nastale zatvaranjem restorana zbog pandemije korona virusa, glatko su ga odbili. Njegova tužba odmah je proglašena presedanom, jer osiguravajuće kuće u cijelom svijetu tvrde da ih ugovori s restoranima, biznisu pometenom protuepidemijskim mjerama, ne obvezuju na isplatu odšteta u ovakvoj situaciji.
“Otkad smo otvorili The French Laundry u 25 godina smo im redovitim uplatama dali 15 milijuna dolara. Sad nam oni odbijaju isplatiti osiguranje. Odbijaju ga i mnogim drugima, jer u mnogim policama nema predviđene situacije poput širenja virusa. Nakon epidemije SARS-a 2003. većina osiguravatelja potrudila se da se zaštiti od sličnih situacija. Ali to je kao da odbijate medicinsku pomoć kroničnom bolesniku. To je neodgovorno i amoralno.”
Keller se nada da će njegova tužba zaista postati presedan i povećati pritisak na osiguravatelje da ne ignoriraju ugostitelje. “U restoranskom biznisu jak je osjećaj bratstva, brige i drugarstva. Imamo emotivnu vezu s gostima. Uvijek pomažemo kad ljudima treba. Hranili smo ih nakon 11. rujna, nakon uragana Katrina i Sandy. Sada mi trebamo pomoć. Posebno je trebaju mali lokali, obiteljski restorani, kineski restorani za dosavu, taquerije u susjedstvu, barovi i kafići. Naše marže su premale. Ne samo da restorani rade od dana do dana i tjedna do tjedna, nego nemaju ni odvjetnike koji bi im pomogli da se snađu s kreditima i pravom na pomoć. Srce mi se slama kad pomislim da pola milijuna restorana ne zna hoće li preživjeti,” kaže Keller.
Ista stvar i u Francuskoj. Jedan od najuspješnijih francuskih restoratera Stephane Manigold, čovjek iza La Maison Rostang, Substancea, Contrastea i Le Bistrota d’à Côté Flaubert, priopćenjem je obavijestio javnost da je tužio svoj osiguravatelja, kompaniju AXA.
“Kao restorater, želim vas informirati da sam nakon zatvaranja restorana odlukom Ministarstva solidarnosti i zdravlja 14. ožujka, svojoj odvjetnici Anaïs Sauvagnac naložio da tuži osiguravajuću kuću AXA pred Trgovačkim sudom u Parizu. AXA ne ispunjava svoje obveze odbijajući nam isplatiti odštetu, iako u našem ugovoru stoji da smo osigurani od gubitaka iz bilo kojih razloga, bez izuzetaka”.
Stephane Manigold u svojim restoranima zapošljava 52 ljudi. Pokrenuo je incijativu Sauveznous kojom osiguravajuću industriju želi pritisnuti da pomogne i drugim tvrtkama. Više od 6000 francuskih firmi ima identične ugovore o osiguranju kao Manigold ali im njihova osiguravajuća društva odbijaju isplatiti odštete s objašnjenjem da u ugovorima ne piše ništa o štetama nastalima zbog zatvaranja radi epidemije korona virusa.
Zapravo, objašnjenja su još birokratskija. “Jasno je da mjere kontrole širenja virusa Covid 19 koje je donijela vlada, a posebno uredba od 14. ožujka 2020. nisu donijeli policija niti zdravstvene i sigurnosne službe kako stoji u ugovorima, već Ministar solidarnosti i zdravlja,” stoji u očitovanju osiguravajuće kuće AXA.
Prema Manigoldovim tvrdnjama, osiguravatelji ovakvim ponašanjem ugrožavaju 60 tisuća radnih mjesta. “Zbog ovog nemoralnog i nezakonitog izmotavanja osiguravajućih kuća, osiguranici koji su ionako na koljenima neće imati ni snage ni novca da ih prisile da ispune svoje obveze,” kaže Manigold, “Zato ovu borbu predajem pravosuđu i našim sucima, iako ne gubim nadu da će na poticaj direktora Thomasa Bublera i Jacquesa de Perettija AXA ipak ispuniti svoje ugovorne obveze.”
Suočena s masom ovakvih slučajeva, francuska je vlada odlučila pritisnuti osiguravajuća društva. Kako javlja Reuters, na sastanku s direktorima osiguravajućih kuća održanom prije nekoliko dana, vlada je zatražila da se njihove kompanije uključe u akciju pomoći gospodarstvu s 2,5 milijardi eura.
Iako većina tvrtki (zbog razloga sličnih onima koje navodi Keller) nije pokrivena za slučaj prekida aktivnosti zbog pandemije virusa, vlada smatra da se osiguravatelji nisu dovoljno angažirali. Prema tvrdnjama francuskog ministra gospodarstva Bruna Le Mairea, to bi se sada trebalo promijeniti.
Ministar je rekao da je dobio nove prijedloge osiguravatelja, za utemeljenje fonda od 1,5 milijardi eura za mala i srednja poduzeća, posebna o na u medicinskom sektoru i udvostručenje fonda solidarnosti za mala i mikropoduzeća i slobodne profesije do iznosa od 400 milijuna eura. Također, osiguravatelji su spremni isplatiti 500 miljuna eura odšteta svim tvrtkama čiji je biznis ugrožen zbog pandemije. Francuska vlada misli da je riječ o dobrom dogovoru, najavljuju daljnje pregovore.