Fine dining nije imun na nepošten odnos prema gostima. Dapače, fine dining radi po toliko nategnutom poslovnom modelu da restorani katkad štede na sitnicama za koje misle da ih gosti neće primijetiti. Ili pak pokušavaju prenaplatiti pojedine sastojke koji bi goste, kao, trebali impresionirati. Oba pristupa fine dining pretvaraju u fake dining. Evo sedam tipičnih primjera fake dininga.
Kad smo prošlog četvrtka Jeffreyu Velli spomenuli da je jedan poznati domaći kuhar svojedobno na rižoto stavljao zlatne listiće, veliki chef Vella samo je počeo okretati očima. Zlatni listići nemaju nikakav okus i miris. Ozbiljni chefovi smatraju da je korištenje zlatnih listića u slanoj hrani ultimativni kič i bezobrazno izvlačenje novca gostima koji se ne razumiju u hranu. Zlatni listići mogu se, međutim, koristiti u dekorativne svrhe u slastičarstvu, jer se dizajn deserata svojom poetikom drastično razlikuje od prezentacije slane hrane.
Ulje od tartufa svojedobno je bilo popularno među engleskim i američkim fine dining chefovima. Danas ga ozbiljni kuhari preziru. Razlog je jednostavan: ulje od tartufa u 99 posto slučajeva jest industrijski proizvod, koji nikad nije vidio tartufe.
Jastozi i hlapovi u fine diningu koriste se isključivo živi. Chef ih mora ubiti neposredno prije pripreme. Korištenje smrznutih velikih rakova spada među veće prevare u fine diningu. Nažalost, više poznatih dalmatinskih restorana redovito koristi smrznute ili unaprijed kuhane velike rakove.
Kruh je esencijalni element fine dininga. Kruh se peče u restoranu, ili se dnevno nabavlja u zanatskim pekarnicama. Smrznuti kruh i peciva diskvakificiraju fine dining restorane iz njihova žanra.
Veleprodajno tržište prepuno je svježih i smrznutih ribljih filea. Fine dining restorani morali bi sami filirati ribu, a od kostiju i glave kuhati temeljce i umake.
Smrznuti pomfrit perfektno je podesan za roštiljarne, street food i bistroe. Međutim, od fine dining restorana očekujemo da sam dva ili tri puta peče pomfrit, kako bismo uživali u zaista vrhunskom rezultatu.
Uz obrazloženje da maslinovo ulje za kuhanje ne mora biti ništa posebno, mnogi fine dining restorani kao radno ulje koriste najgoru robu iz supermarketa. Jasno je da nitko neće peći ribu na Chiavalonu, Beliću, Ipši ili Salveli. Ali, tržište je puno vrlo dobrih radnih ulja poput Torčola, koja nisu skupa.