Prije desetak dana, u povodu osamnaeste godišnjice lansiranja prvog, originalnog Hemingway Bara, u Opatiji je otvoren Hemingway Kitchen and Bar. Hemingway Kitchen and Bar uređenjem asocira na barove na Baliju: zeleni zidovi s tigrovim glavama, majmuni koji vise sa stropa, i tipični južnoazijski drveni namještaj podsjetili su nas na lounge jednog dosta ozbiljnog resorta smještenog desetak kilometara od Kuta Beacha, u kojem smo ljetovali prije nekoliko godina.
Hrana, pak, više naginje tajlandskoj, s nekoliko klasičnih azijsko-europskih favorita. Salata od piletine s prženim rižinim rezancima nazvana je po Chao Phrayi, golemoj rijeci koja protječe kroz Bangkok, pad thai u takvom je meniju neizbježan, a zanimljivo je da se u stir fry jelima punim tajlandskih čilija, ne koristi riblji umak, nego umak od kamenica.
Prvi od tri burgera na jelovniku Hemingway Kitchen and Bara koji potpisuju chefovi Viktor Pisnjak i Martin Kamenski, također je inspiriran Azijom, ali ovaj puta Korejom, jer se servira s kimchijem, korejskim valjda najpoznatijim nacionalnim prehrambenim proizvodom.
Cijene hrane u Hemingway Kitchen and Baru vrlo su precizno pozicionirane, između 58 i 88 kuna, što znači da ovaj jako zabavno uređeni lokal računa na mlađu stranu publiku, ali i na Riječane i Opatijce, budući da se radi o rangu novca dostupnom domaćim potrošačima.
Koktel lista sadrži dvadesetak pića, od kojih su neka klasična, poput poznatog Crocktaila barmena Marina Nekića, dok su druga prilično originalna i neobična za hrvatske barove. To osobito vrijedi za Kaffir Mint Julep, jedini koktel novog Hemingwayeva barmena Andrije Jelavića koji smo zasad stigli probati, u koji se osim lišća kafir limete stavljaju i vlati čilija i vrlo ljuti bird’s eye čilij. Radi se o možda najljućem koktelu koji smo kušali u Hrvatskoj. Na prvi nam se gutljaj jako svidio.Nova, pomalo egzotična verzija opatijskog Hemingwaya, na njegovoj staroj adresi blizu Bevande, mogla bi probuditi i osvježiti uspavanu kvarnersku barsku scenu.