Tržnica Kvatrić, nedjelja oko podneva. U to se vrijeme prodavači s Kvatrića već počinju spremati doma. Nedjeljom se najviše robe proda do 11 sati. Kupci onda odlaze na nedjeljnu kavu, pa počinju kuhati nedjeljni ručak. Ove nedjelje 18.listopada, tržnica Kvatrić bila je prepuna prodavača i pola sata poslije podneva. Zbog dva razloga.
Prvi su brda neretvanskih mandarina kojih se prodavači žele što prije riješiti, pritisnuti supermarketskom konkurencijom. U nekim se samoposluživanjima domaće mandarine mogu kupiti već za pet kuna za kilogram.
Drugi su razlog vrganji. Zbog vrućih ljeta i ekstremno kišnog ali toplog listopada, jesenjih vrganja iz godine u godinu ima sve više.
No ove su godine doživjeli hiperinflaciju. U nedjelju iza podneva, na Kvatriću smo nabrojali barem deset prodavača vrganja, od kojih je jedan na klupi izložio više od dvadeset košarica.
Vrganji koštaju između 30 i 40 kuna po košarici, jako su aromatični, uglavnom manji i prilično blatni, što je normalno s obzirom na vrijeme. Hiperinflacija vrganja nije samo zagrebački fenomen: prekjučer nam je ugledni istarski vinar Ivan Damjanić rekao da u istarskim šumama nikad nije bilo toliko vrganja. S obzirom na nedavne istarske pljuskove, to je sasvim normalno.
Hiperinflacija vrganja mogla bi učiniti ovu plemenitu, veličanstvenu i neodoljivu gljivu masovnom sastojkom za svakodnevno kućno kuhanje. Vrganja se ne treba bojati: sve što svakodnevno kuhate sa šampinjonima možete pripremiti i s vrganjima, samo što će jelo ispasti otprilike petsto posto ukusnije .
Mi smo danas izabrali vrlo male vrganje, pažljivo ih očistili od zemlje, pa na brzinu zapekli na izvrsnoj beljskoj slanini od crne slavonske svinje. Servirali smo ih s malo vlasca, nastruganog starog parmezana i s prženim hrskavim listovima kadulje.
Uz vrganje smo još poslužili salatu od cherry rajčica s mladim maslinovim uljem. Prilično genijalan ručak čiji ukupni food cost nije prešao 60 kuna.