U najtežoj poslovnoj godini unatrag više desetljeća, hrvatski su vinari osvojili najviše vrijednih međunarodnih priznanja dosad. No, ovu su godinu, uz raskorak između poslovnih problema i internacionalnih uspjeha, obilježile brojne inovacije i iznenađenja. Hrvatska vina naočigled se žanrovski mijenjaju, postaju originalnija, modernija i tehnički kompetentnija. Evo sedam vinskih iznenađenja koja su obilježila godinu.
Premda je berba iz 2016. osvojila Decanterovo zlato, na temelju kasnijih berbi čini nam se da crni Dalmatinac ima još dosta prostora do statusa zaista velikog vina. Zasad je jako dobar. No, to je manje bitno. Puno je važnije što je Dalmatian Dog sjajnog enologa Jurja Sladića postavio čvrste osnove za spektakularan povratak najplemenitije dalmatinske crne sorte na mainstream scenu. S Dalmatian Dogom artikulira se model uz koji babić ponovo može postati jedno od najvažnijih hrvatskih vina.
Nismo mogli zamisliti da će se u slavonskoj Zlatnoj dolini uspješno uzgajati najvažnije sjevernotalijansko grožđe. Krauthakerov Nebbiolo za nekoliko će godina vrijediti 95 plus bodova.
Pjenušac Pet Nat apsolutna je senzacija za one koji se bezgranično vole igrati vinom. Neodoljivo je šarmantan, prepun voća i može ga se piti na hektolitre. Neki od najboljih hrvatskih vinskih stručnjaka smatraju da je Pet Nat banalan i da zapravo ne valja. Mi mislimo da je takav stav pomalo konzervativan. Pet Nat Tomčevih izazvao je, u svakom slučaju, dva nesumnjivo pozitivna efekta. Prvo, široka se publika preko Pet Nata navikava na mutna vina. Drugo, čitav niz hrvatskih vinara sada se upušta u proizvodnju Pet Nata. Prilično nam se sviđaju Veraldin i Kolarićev.
Kupaža terana i plavca s Dingača jedan je od najinovativnijih projekata na hrvatskoj vinskoj sceni. Vino je izvrsno, moćno, prebogato i zasad malo pretvrdo. Treba mu još par godina odležavanja u boci.
Zelena Grimalda najimpresivniji je istarski sauvignon koji smo probali: golemo tijelo, puno svježine, ekspresivni bouquet i naglašena mineralnost pokazuju da pojedini dijelovi Istre mogu biti idealan terroir za međunarodno vrijedni saivignon. Čini se, međutim, da su prvi uzorci koje smo probali prije više od godinu dana imali više alkohola od buteljirane Zelene Grimalde. Ako je alkohol ublažen nekim manje moćnim vinima s Grimalde, to je šteta. Margauxov Pavillon Blanc katkad ima petnaestak posto alkohola.
Enolog Luka Koščak napunio je mikroseriju jednog od najboljih hrvatskih pjenušaca ikad. Ovaj ružičasti pinot noir toliko je čist na okusu i kristalan u strukturi, da je teško povjerovati kako je riječ o vinu koje je samo 12 mjeseci ležalo na kvascima.
Ovo smo vino u raznim fazama probali unatrag dvije i pol godine. No, tek je ove godine ušlo u širu distribuciju. Radi se o jednom od najelegantnijih i najdubljih hrvatskih oranža dosad.