Prije nekoliko dana prisustvovali smo prilično veličanstvenoj prezentaciji njemačkih rizlinga, tijekom koje smo u dva i pol sata probali ukupno 23 vina (sutra ćemo objaviti iscrpan izvještaj s te prezentacije). Za sve one koji se profesionalno bave vinom, riječ je o skoro svakodnevnim situacijama u kojima ni posude za pljuvanje vina nužno ne pomažu.
[adsense_content_v2]
Kad je, pak, riječ o civilima, vrlo mnogo ljudi osjeća omamljenost već poslije treće čaše, dok poslije pete ili šeste uglavnom ne znaju što rade i govore, a vrlo česti im pozli (s tim da treba razlikovati vrtoglavicu . glavobolju i mučninu od alkohola od glavobolje i mučnine od histamina i tanina, na što je osjetljiv tek manji dio potrošača).
U svakom slučaju, vino nije piće od kojeg se želimo napiti. Vino je piće u kojem želimo uživati, a da bismo mogli uživati u bouquetu i okusima vina moramo biti bar donekle trijezni. Evo nekoliko praktičnih, nipošto medicinskih savjeta za izbjegavanje pijanstva kad ste suočeni s više od jedne buteljke.
1. Pijete li vino redovito, pokušajte redovito piti bar dvije litre vode na dan
2. Uz vino obavezno pijte i vodu
3. Uz vino morate nešto jesti
4. Prije vina nemojte piti žestoka pića. Jedan suhi koktel prije večere može biti okej, ali rakija ili liker prije vina uglavnom vode u blago ili jače pijanstvo. Likeri su osobito opasni, jer zbog slatkoće nemate dojam da pijete alkohol. Dok vas ne uhvati.
5. U čase točite malo vina. Ne dopuštajte konobarima da vam prepune čašu ili da vam prečesto nadopunjuju čašu . Vino nije o kvantiteti.
6. Poslije vina, na kraju večere, izbjegavajte dižestive. Oni mogu predstavljati zadnji korak prema žestokom pijanstvu.
7. Barem 13 do 14 sati dnevno izbjegavajte bilo kakve naznake alkohola. Dakle, ako redovito pijete vino, zaboravite na jutarnje žestice. Pivo za doručak ili rani ručak, i druge grozne navike koje vode u cirozu jetre , kao i u kompromitantno javno ponašanje.