Koliko su vam puta prije ručka ili večere kao aperitiv ponudili rakiju? Vjerojatno deset, stotinu ili tisuću puta, zavisi o tome koliko često jedete u restoranima. Riječ je o jednoj od većih pogrešaka u restoranskom protokolu: jake i ljute rakije oštetit će vaše receptore za okuse, pa ćete manje uživati u hrani. Blage i slatkaste rakije potpuno će promijeniti okus slane hrane: slatko se ne konzumira prije slanog.
Jedina veća pogreška od naručivanja rakija kao aperitiva, jest naručivanje slatkih likera. Odlučite li se za slatki liker prije ručka ili večere, jednako je kao da ste naručili kremšnitu za predjelo. Nažalost, često smo vidjeli da konobari gostima, osobito gošćama, nude baš likere kao prvo piće, što je zaista smiješno i kontraproduktivno za sam restoran, jer likeri zatvaraju apetit.
Logika aperitivnih pića prilično je jednostavna: ona trebaju stimulirati apetit i potaknuti lučenje sline. Aperitivi mogu biti svježi, mineralni, kiselkasti lagano gorki, slani i ne prejaki (premda dobar i slankasti zadimljeni malt može funkcionirati jer dim potiče apetit, osobito ako za predjelo jedemo pršut, dimljene kobasice ili dimljeni losos). Evo kratke lista pića koja se trebaju i koja se ne trebaju posluživati prije jela.