Divljač je ponovo in. Zahvaljujući sve obilnijoj ponudi, cijene divljači spustile su se pa sada i fine dining restorani i nacionalni restorani kao i zalogajnice, gotovo redovito kuhaju s jelenima, srnama i veprovima. Osobito u ovo doba godine, kada ulazimo u sezonu divljači.
Gulaši od divljači osobito su popularni zato jer srna ili jelen pružaju zaista poseban okus jelu koje smo navikli smatrati konvencionalnim. Dapače, srnetina gulašu daje sasvim novu dimenziju, čime pokazuje gastronomsku versatilnost tog ultrapopularnog formata.
Michelinov chef Goran Kočiš u svom će novom restoranu u Višnjici kraj Slatine na meniju držati i divljač, koje u Slavoniji zadnjih godina zaista ima vrlo mnogo. Toliko mnogo da smo od Papuka, preko Baranje pa sve do Iloka prilično često viđali srne kako prelaze cestu. I to ne samo po noći. Stoga je sasvim logično da slavonski restorani pripremaju srnetinu i veprovinu. Gospodin Kočiš pojedinim je tehničkim postupcima i neočekivanim sastojcima poput limunove korice, svoj srnećom gulaš obogatio prizvukom visoke kuhinje.
Sastojci
Luk dinstamo na masti dok ne postane kašast. Dodamo meso srne narezano na kockice velike oko dva puta dva centimetra, pa nastavimo dinstati. Dodamo lovor, sol, papar, slatku i ljutu papriku, češnjak i svinjsku nogicu, koja će gulašu osigurati gustoću. Ubacimo narezanu oguljenu rajčicu i limunovu koricu, pirjamo još oko sat i pol pa podlijemo s litrom hladne vode i kuhamo na laganoj vatri do željene gustoće,
Uz ovaj gulaš koji se, dakle, zgušnjava svinjskom nogicom a ne brašnom, gustinom ili zaprškom, i kojem limun daje neočekivanu nijansu svježine, Goran Kočiš preporučuje kod kuće napravljene njoke ili kao jednostavniju opciju, kuhane kockice krumpira posute peršinom.
Mi, pak, preporučujemo jače crno vino sa zrelim taninima, poput Krauthakerova Mercsa ili beljskog Cabernet Sauvignona.