Muškat Istarske pivovare iz Buzeta deklarira se kao pivski pjenušac. Moramo priznati da nismo posve sigurni što to znači u kontekstu ovog proizvoda. Pili smo nešto pivskih pjenušaca, poput belgijskog DeuSa koji je bio dugo prisutan u Hrvatskoj, ali tu je riječ o sasvim drukčijem pivu, koje teksturom, alkoholom i načinom proizvodnje zaista asocira na pjenušce. DeuS se, naime, dovršava metodom sekundarne fermentacije u boci.
[adsense_content_v2]
Muškat je, međutim, pivo s normalnim pivskom pjenom, čiji se dojam perlanja stvara gaziranjem, dakle ubacivanjem CO2. Tako se proizvode pjenušci i gazirani sokovi. Dodavanje CO2 jest legalno i legitimno i pivskoj industriji. Ta se metoda zove force carbing, ali nismo sigurni da bi tako proizvedeno pivo trebalo zvati pivskim pjenušcem.
No, perlanje i gaziranje najmanji su Muškatov problem. Razlog zbog kojeg smo Muškat Istarske pivovare, koji se proizvodi od 2018. godine ali smo ga tek nedavno vidjeli u zagrebačkim supermarketima, nazvali najkičastijim pivom u Hrvatskoj, jest njegova neumjerena slatkoća.
Muškat zaista fino miriše po muškatnom grožđu i muškatnom vinu, ali je toliko sladak da šećer ubija sve druge okuse i da se nemilice lijepi za usta. Pa smo ga poslije trećeg gutljaja morali proliti. Muškat zapravo nije pivski pjenušac nego pastry beer, bez ikakvog balansa Između slatkoće i svih drugih sastojaka. A balans je glavna značajka svakog dobrog pića. Ovo sve ne znači da je Muškat Istarske pivovare neuspješan. Mislimo, naprotiv, da bi lako mogao pronaći tržište među obožavateljima ljepljivih likera i loših prosecca.