Prije šest godina istraživački specijal mladog portala Telegram postao je vijest dana u Hrvatskoj. Novinari Telegrama na Zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar na testiranje su dali nekoliko proizvoda iz hrvatskih ekoloških trgovina. Na listi rezultata dvostrukog testiranja koju su dobili od Zavoda, pisalo je da je jedan proizvod kontaminiran pesticidima koji se koriste u standardnom uzgoju. Bila je to jabuka iz trgovine Eko Sever, tada najjačeg hrvatskog proizvođača ekološke hrane koji je ubrzano i uspješno širio prodajnu mrežu.
[adsense_content_v2]
Budući da tvrtka Eko Sever, kad su je kontaktirali da komentira rezultat testiranja nije baš pokazala transparentnost, novinari su nastavili istraživati. Na temelju iskaza svjedoka i nekoliko suradnika tvrtke, uskoro su otkrili kako Eko Sever, koji se reklamirao kao savjesni obiteljski biznis koji prodaje najčišće ekološko povrće s vlastite zemlje, noću na zelenoj tržnici potajno kupuje jeftinu robu od nakupaca. Širili su lanac trgovina, potražnja je bila veća od ponude, a Eko Sever nije htio propustiti zaradu.
Priča je eksplodirala u javnosti. Bio je to veliki skandal. Vlasnici Eko Severa javno su prosvjedovali tvrdeći da je sve objavljeno neistina i da ne razumiju zašto ih se pokušava uništiti. Uslijedio je ozbiljan sudski proces u kojemu je Telegram na kraju dokazao da je sve što je objavio istina. U međuvremenu, novinari Telegrama suočili su se s nizom novih svinjarija. Inspektori su lažirali izvještaje o Eko Severu. Vlasnik Eko Severa podnio je desetak tužbi protiv Telegrama i sve izgubio. Bilo je pritisaka, prijetnji i laži. Eko Sever je na kraju kaznilo tržište. Prihodi su im s 3,2 milijuna kuna pali na 147.000 kuna, završili su u stečaju i na kraju su izbrisani iz Registra Trgovačkog suda.
No, dok je Telegram, kako danas piše, na sudovima dokazivao da je profesionalno i istinito pisao o prevari Eko Severa, u pozadini se događao novi skandal. “Iste te 2018. godine, kada je trud Telegramovih reportera na sudu opisan kao ‘svijetli primjer istraživačkog novinarstva’, državna tijela RH dodijelila su Mariju Severu, vlasniku tvrtke Eko Sever, 252.546 kuna javnog novca. Godinu ranije, kada je već bila donesena prva presuda Općinskog suda u Zagrebu, dobio je 406.288 kuna, a 2019. još 381.829 kuna. Pritom mu je, u odluci koja djeluje kao da je iz nekog vica, nadležna agencija Ministarstva poljoprivrede taj novac dodijelila kao ‘potporu za ekološki uzgoj’, piše Telegram.
U samo tri godine država je Eko Severu, dokazano prevarantskoj tvrtki, dala više od milijun kuna. Kad su novinari Telegrama pitali Agenciji za plaćanje u poljoprivredi zašto je dodijelila novac za ekološki uzgoj tvrtki koja je varala, dobili su odgovor da ta agencija “nije nadležna za kontrolu ekološke proizvodnje i prodaje” i opisala sistem državne kontrole eko proizvođača koji je toliko aljkav i površan da hrvatski certifikate ne znače gotovo ništa. U trenutku kad je raskrinkan i Eko Sever je imao ekološki certifikat i potvrdu da je prošao kontrole i inspekcije Bioinspekta, ovlaštene privatne firme za kontrolu ekoloških proizvoda.
Bionspekt je vrlo su rijetko obilazio polja Eko Severa, uvijek uz prethodnu najavu, a trgovine im nije kontrolirao nitko. Štoviše, kad je izišlo Telegramovo otkriće, inspektor Dubravko Kupčinac lažirao je izvješće da bi zataškao prevaru. Nikad nije sankcioniran, kao ni drugi inspektori koji su lažiranjem dokumentacije pokušali zaštititi Eko Sever. Tvrtka Bioinspekt zadržala je državnu licencu i proširila biznis. A Eko Sever, čijem se vlasniku otkrilo i da je fabricirao dijelove biografije, pravnim manevrima pokušao prisvojiti državno zemljište i da je ekološka proizvodnja za njega očigledno bila marketinška poštapalica za dizanje cijene proizvoda, država je odlučila spašavati s milijun kuna istih poreznih obveznika koje je Eko Sever godinama varao.
“Od specijala o Eko Severu izmijenilo se četvero ministara poljoprivrede. Te 2015. aktualan je bio SDP-ov Tihomir Jakovina koji je javno nasrnuo na Telegram, tražeći od nas da “prestanemo istraživati”. Nakon njega, resor je preuzeo Mostov Davor Romić, zatim HDZ-ov Tomislav Tolušić, da bi 2019. na tu funkciju premijer postavio Mariju Vučković.
U međuvremenu su, kako smo rekli, donesene i pravomoćne presude koje potvrđuju prevaru no glavni protagonisti prošli su nekažnjeno. Notorni Bioinspekt i dalje nadzire ekološke proizvođače, protiv Marija Severa država nije pokrenula nikakve korake niti mu je oduzela ekološku licencu; dapače, nakon što je izgubio na tržištu, krenula ga je spašavati javnim novcem,” zaključuje Telegram.
Cijelu priču s nevjerojatnim detaljima pročitajte na Telegramu.