Dubrovnik se često ističe kao hrvatska destinacija koja bilježi znatno slabije rezultate od ostalih naših vodećih turističkih odredišta, koja su se u srpnju približila brojkama iz 2019. što je Dubrovniku nažalost prilično nedostižno.
Međutim, Dubrovnik nije jedini važan turistički grad koji ovo ljeto, zasad, uopće ne može uspoređivati s preklanjskim. U srpnju 2021. nije, naime, briljirao ni Split. Split je prema službenim podacima gradske Turističke zajednice ovoga srpnja posjetio 111.921 gost. U srpnju 2019. Split je, međutim, posjetilo 189.547 gostiju.
Ove statistike pokazuju da je Split u srpnju radio na otprilike 60 posto preklanjskih brojki, što se nikako ne može uspoređivati s 80 do 90 posto Rovinja, Poreča, Opatije ali i jednog Raba, koji je ipak otok.
Tri su grupe razloga za usporeni oporavak splitskog turizma (čiji indeks ipak iznosi 209 posto u usporedbi s prošlom godinom).
Prvo, i Split je dobrim dijelom ovisan o avionima i turističkim grupama koje dolaze zrakoplovima, a taj se segment turizma najsporije vraća u stanje prije epidemije. Drugo, Split se unatrag više godina afirmirao kao izrazito festivalska destinacija. Stoga je logično da splitski turizam itekako osjeća posljedice drugog uzastopnog otkazivanja Ultre.
I treće, Split, premda najveći dalmatinski grad, nikad nije razvio visoku hotelsku i restoransku industriju. U Splitu nema ni jednog velikog luksuznog hotela osim donekle Parka, koji je ipak velikim dijelom orijentiran prema poslovnim a ne turističkim gostima. U Splitu gotovo da nema gastronomskih restorana zbog kojih bi se ondje putovalo (Dvor Hrvoja Zirojevića to bi mogao poboljšati) jer gradskom restoranskim scenom dominiraju bistroi, što je i normalno s obzirom na splitsku publiku u najboljim turističkim godinama.
Dobra je vijest da bi kolovoz u Splitu, nastavi li se sezona neometano odvijati, mogao biti značajno uspješniji od srpnja. I Splitu je ovih dana nemoguće naći sobu ni u hotelu ni u privatnom smještaju, čini se da je potražnja premašila ponudu.