Od ponedjeljka, prema novim mjerama koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u restoranima nošenje maski postaje obvezno za sve zaposlenike koji dolaze u kontakt s gotima ili sudjeluju u posluživanju i pripremi jela. Hrvatska Vlada i dalje prilično liberalno pristupa mjerama s obzirom na porast broja zaraženih, no nekim zaposlenima u ugostiteljskom sektoru i ovaj mekani model značajno će otežati uvjete rada.
Danas nam se javio kuhar zaposlen u jednom hrvatskom restoranu, koji nam je skrenuo pažnju da se mjere ponovno, kao i u prvoj epizodi epidemije, donose bez uzimanja u obzir specifičnosti pojedinih poslova. “Da se razumijemo, u potpunosti se slažem s pojačavanjem mjera i jasno mi je zašto su one potrebne,” rekao nam je kuhar, “ali očito je da ljudi koji su ih donosili ne znaju ništa o specifičnoj situaciji u kojoj će se naći na stotine kuhara kad se mjere počnu provoditi.”
Pandemija korona virusa izazvala je nezapamćenju krizu u restoranskoj industriji. Unatoč državnoj pomoći, mnogi vlasnici restorana bili su prisiljeni smanjivati broj zaposlenih i nakon otvaranja raditi s manje osoblja. To znači da kuhari u restoranima ponekad rade i duple smjene, u uobičajenim stresnim uvjetima u kuhinjama, koji podrazumijevaju sve od pritiska posla u špicama kad su restorani puni, do jako visokih temperatura.
“Znate i sami kako većina nas šest dana u tjednu odrađuje smjene od minimalno sedam sati, a to nekad ide i do četrnaest sati, u uvjetima koji i bez prisile nošenja maske čovjeka drže na rubu izdržljivosti,” kaže naš sugovornik, “Samo stajati pokraj štednjaka i grill ploče tijekom servisa na temperaturi od četrdesetak stupnjeva gdje funkciju klime ima jedino kuhinjska napa, normalnog bi čovjeka brzo dovelo do ludila. Sad zamislite na toj temperaturi u stresu raditi i još nositi masku.”
Od izbijanja pandemije korona virusa, konobari i kuhari nam se javljaju upozoravajući na svoju specifičnu poziciju, podjednako u kontekstu krize na tržištu rada i provođenja protuepidemijskih mjera. Kao što je na početku rekao kuhar koji nas je kontaktirao, svi su svjesni da je provođenje zaštitnih mjera nužno radi zaštite zdravlja gostiju i zaposlenih, ali boje se bi da način na koji se mjere propisuju, bez uzimanja u obzir specifičnosti i uvjeta u kojima se radi, mogao potencijalno ugroziti zdravlje dijela zaposlenih u ugostiteljskom sektoru.
Na Sličan problem već su prije nekoliko tjedana adresirali kuhari u Americi, koji zahtijevaju da epidemiolozi i lokalne vlasti prilagode propise stvarnosti restoranskog biznisa. Njihov argument je da kuhari rade na visokim temperaturama, rukuju vrućom hranom i posuđem što otežava, ponekad i onemogućava nošenje maski i gumenih rukavica, a ne mogu ni držati noževe i pribor u dezinficijensu. Budući da se Covid-19 ne prenosi hranom i da su kuhinje u pravilu fizički odvojene od gostiju, traže da im se dopusti da biraju alternativnu zaštitu poput vizira i tvrde da je svakodnevno mjerenje temperature i povremeno testiranje dovoljna zaštita. U Francuskoj, neki su se chefovi poput Maura Colagreca udružili s tehnolozima kako bi razvili zaštitnu opremu od specijalnih materijala, koji će olakšati rad kuharima i konobarima. Budući da se ne zna koliko ćemo još morati živjeti s koronom, omogućavanje normalnog rada kuhara pod zaštitnim mjerama problem je s kojim će se i struka i epidemiolozi što prije morati pozabaviti.