Sacha Lichine izmislio je novi provansalski rose. Whispering Angel, a zatim Minuty i Miraval definirali su stil koji odlikuju blijeda boja, suhoća i tek umjerena voćnost. Prije nekoliko godina novi se provansalski rose katkad nazivao broseom jer se, kao, radilo o muškom roseu, štogod to značilo.
Sacha Lichine kupio je Chateau d’Esclans 2006. godine. Prva berba Whispering Angela pojavila se na tržištu dvije godine kasnije, napunjena u oko 130.000 boca. Do 2018. Whispering Angel narastao je na najmanje 4,5 milijuna buteljki godišnje, dok neki izvori navode šest milijuna. Nikad nijedan vinski brend nije doživio tako strelovit rast.
Whispering Angel, koji se u američkim medijima naziva i Hampton Water kako bi se opisala njegova nevjerojatna popularnost među bogatim Amerikancina, uspio je u svim tim godinama senzacionalne komercijalizacije ostati vrlo dobro vino. A berba 2021. koju smo jučer probali (grenache, cinsault, rolle, 13 posto alkohola) možda je najambicioznija dosad.
Naime, uz tipične stilsko-organoleptičke značajke poput elegantne blijede boje, mirisa nara,malina i lubenica i okusa bresaka i citrusa, novi Whispering Angel ima netipično čvrstu strukturu i teksturu. On ne samo da je svjež nego doista ostavlja dojam vina s visokom kiselinom, koje pleše u ustima.
Ne znamo je li riječ o trajnoj promjeni ili o karakteru lanjske berbe: za tu ćemo ocjenu morati pričekati još nekoliko idućih godišta. Međutim, novi Whispering Angel definitivno nije samo vino za barove, klubove, plaže i bazene, nego je riječ o ozbiljnijem gastronomskom vinu čiji potencijal nadmašuje pizzu i salad nicoise. Novi se Whispering Angel može piti uz oboritu ribu, rakove i školjke, sushi i sashimi, pršut i blaže sireve.
Sacha Lichine prije nekoliko je godina prodao većinski udjel u Chateau d’Esclans korporaciji LVMH, pa sada Whispering Angel u Hrvatskoj distribuira zagrebačka MIVA.