U lipnju je u održano natjecanje u kakvoći izrade tradicionalnih kulena, u organziaciji HGK, Županijske komore Osijek. Riječ je o ozbiljnom i utjecajnom ocjenjivanju: rezultati s osječkog kušanja kulena šalju se, primjerice, u oko 150 restorana u Hrvatskoj. Rezultati su objavljeni početkom srpnja, a šampionsku je titulu, drugu godinu zaredom, osvojio Zvonko Barić iz Narda. Nard je mjesto u blizini Valpova.
Zlatne medalje osvojili su još Belje za Baranjski kulen, zatim Kulen Novosel, Mesnica As iz Županje, Ivica Lišćević iz Nijemaca, OPG Đinić iz Starih Mikanovaca, i OPG Matijević iz Suze.
Beljski Baranjski kulen jedini je zlatni kulen koji se proizvodi u velikim količinama; riječ je,dakle, o prilično rijetkom primjeru kad se suhomesnati proizvod koji se svake godine isporučuje u tisućama tona, može usporediti s malim zanatskim produkcijama kulena.
Kulen je, nesporno, najdragocjenija suhomesnata delikatesa u Hrvatskoj. Hrvatska je scena pršuta nažalost duboko kompromitirana poplavom groznih jeftinih pršuta u kojima ne možemo osjetiti ništa osim soli i loše masnoće, i koji, zapravo, nemaju puno veze s tradicijskom proizvodnjom pršuta, kao ni s kvalitetnim mesom.
S druge strane, kulen se unatrag desetak godina razvio u prvorazrednu gastronomsku senzaciju koja predstavlja ono najbolje što Slavonija i Baranja mogu dati hrvatskom gastronomskom repertoaru. Vrhunski, naravno, nisu jeftini. Ali, ni vrhunska istarska ulja nisu jeftina.