U priopćenju objavljenom na prvu neradnu nedjelju koju je Vlada uvela pod egidom relaksiranja epidemioloških mjera, Hrvatska udruga poljoprivrednika, Nacionalna udruga ugostitelja i Udruga Glas poduzetnika objavile su zajedničko priopćenje u kojemu upozoravaju da neradna nedjelja donosi pad prihoda za trgovce, male poljoprivrednike, ugostitelje i mnoge povezane uslužne djelatnosti koje su već u ozbiljnoj krizi zbog pandemije korona virusa, prenosi Hina.
U priopćenju podsjećaju na važnost domaćih proizvoda i OPG-ova za normalno funkcioniranje trgovina i restorana, a upravo su mali proizvođači oštećeni zbog zatvaranja restorana i tržnica i neradna nedjelja ih dodatno ugrožava.
Udruge smatraju da nedjelja kao radni dan mora biti regulirana, ali nikako zabranjena. Predsjednik udruge poljoprivrednika Tihomir Jaić rekao je da kao što nedjelja nije regulirana kao dan kada OPG-ovi na tržnicama postižu visok promet, nije regulirana ni prodaja proizvoda OPG-ova u dostavi.
Ugostitelji podsjećaju da se zbog restriktivnih mjera mnogi lokali neće otvoriti 11. svibnja te da će oni koji budu otvoreni raditi s bitno manjim prometom.
„Iako je nominalno za ugostitelje bolje da jedini ostanemo dostupni kupcima u nedjelju, smatramo da takovom odlukom zadiremo u temeljne ekonomske i ljudske slobode te dodajemo novi sloj kompleksnosti našem društvu. Pad BDP-a koji će to donijeti povrh ovog užasa s korona krizom svi ćemo osjetiti. Osim dućana u Trstu i Sloveniji. Blaženi mi, uvijek se vraćamo u neka stara vremena”, izjavio je potpredsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Vedran Jakominić
“Dok Austrija, u kojoj je inače nedjelja neradan dan, mijenja propise kako bi omogućila rad nedjeljom, u Hrvatskoj na žalost idemo u potpuno suprotnom smjeru. Prema nekim procjenama, samo u maloprodaji koja sada zapošljava 90.000 ljudi moglo bi zbog neradne nedjelje i manjeg fonda potrebnih radnih sati bez posla ostati između 10 i 15 posto zaposlenih, a broj izgubljenih mjesta u ugostiteljstvu, poljoprivredi i drugim vezanim industrijama mogao bi biti puno veći“, tvrde tri udruge se u priopćenju.
“U ovom trenutku kada je svaka kuna prihoda bitna za svakog poduzetnika, a svaki fiskalizirani račun koji donosi prohode od PDV-a u državnu blagajnu je dragocjen, jednostavno ne vidimo smisla u ograničavanju rada trgovine nedjeljom”, kaže izvršni direktor Glasa poduzetnika Dražen Oreščanin. Veliki poremećaj donosi i zabrana rada nedjeljom shopping centara, jer tamo osim trgovina gube i ugostitelji i uslužne djelatnosti.
Udruge smatraju da nije realno očekivati da se nedjeljni promet u potpunosti rasporedi na ostale dane i očekuju pad prometa od pet do 15 posto.