Predstavnici Vlade uopće nisu htjeli raspravljati o smanjenju PDV-a za ugostiteljstvo, što je uz pravedne kriterije zatvaranja bio središnji zahtjev ugostitelja poslije uvođenja božićnog lockdowna. Par tjedana ranije Vlada je odobrila povišice plaća i javnom sektoru.
[adsense_content_v2]
Zaključak je jasan. Za javni sektor ima novca i razumijevanja skoro uvijek, pa čak i u ovako teškoj proračunskoj situaciji. Za manji privatni sektor nije bilo razumijevanja ni prije četiri godine kad je udvostručen PDV za restorane i kad je ugostiteljstvo punilo proračun, ni sada kad ugostiteljstvo ne smije raditi. Situacija je posve čista: jedan plus jedan.
Manji privatni sektor, a osobito uslužne djelatnosti poput ugostiteljstva, na dnu je prioriteta ove, ali i svake prijašnje Vlade u Hrvatskoj. Javni sektor na vrhu je prioriteta svake hrvatske Vlade, a slijede velike korporacije. Riječ je o jednoj od najdubljih ideoloških podjela u Hrvatskoj, koja je s jedne strane tijekom tridesetak godina uspjela sačuvati kakav takav socijalni mir, dok je s druge strane spriječila modernizaciju Hrvatske i potaknula masovno iseljavanje.
Iskreno govoreći, ne vidimo ni jednu značajniju politički grupaciju u zemlji koja ne bi, da je na vlasti, povećala plaće javnom sektoru. Nismo sigurni ni da li bi bilo koja politička grupacija smanjila PDV ugostiteljima. Takva, suštinski antipoduzetnička orijentacija većine hrvatskih političkih stranaka, razlog je za dugoročni pesimizam.