Nacionalna udruga ugostitelja u utorak je na novinskoj konferenciji predstavila inicijativu kojom bi se, tvrde, mogla spriječiti propast velikog dijela sektora, posebno kafića i barova. Riječ je o dva konkretna prijedloga koje je čelnica Udruge Jelena Tabak 28. lipnja poslala ministru financija Zdravku mariću. Prvi je eksperimentalni model oporezivanja plaća u ugostiteljstvu prema kojem bi se ukinuo PDV-a na trošak rada koji sada plaćaju, a razlika koja bi tako nastala prebacila bi se u doprinose radnika.
Time bi se, objasnila je Tabak, zaposlenima u ugostiteljstvu povećale plaće i spriječio njihov odlazak u inozemstvo. Usred sezone u hrvatskom ugostiteljstvu nedostaje najmanje 30 tisuća radnika. Ugostitelji u Hrvatskoj plaćaju najveći porez u Europi jer pored 25 posto PDV-a plaćaju i tri posto poreza na potrošnju, niz parafiskalnih nameta i naknada. Kada bi se rad priznao kao trošak i novac preusmjerio na doprinose za mirovine i zdravstveno osiguranje, proračun ne bi izgubio, a ugostiteljstvo bi prodisalo, rekao je Vedran Jakominić, Predsjednik Udruge ugostitelja Istre i Kvarnera.
Prema protupandemijskim mjerama, barovi i kafići koji ne poslužuju hranu i dalje ne smiju primati goste u unutrašnjim prostorima, a iz Udruge upozoravaju da je prag za pomoć države postavljen prenisko. Ugostitelji koji su izgubili pola prometa još uvijek ne kandidiraju za pomoć. Drugi model rasterećenja ugostiteljstva okji predlaže Nacionalna udruga je smanjenje PDV-a na pića. bezalkoholnih pića, vina, pive i napitaka u ugostiteljstvu. Ministar Marić najavio ne novu rundu razgovora s ugostiteljima.
Prvi model, rasterećenje plaća prema Mariću nije izgledan jer, tvrdi, “ni u jednoj zemlji nije vidio, niti to omogućava direktiva EU-a, da se bilo što izuzme iz osnovice PDV-a, pa tako i trošak radne snage”. Ni drugi prijedlog, smanjenje PDV-a na pića, nije bolje prošao. Ministar financija tvrdi da je PDV iznimno važan za državni proračun i da Vlada nije spremna razmatrati rasterećenje samo pojedinih sektora.