Pet hrvatskih tvrtki, predstavnici vlasnika restorana, kafića, turističkih agencija i povremenih turističkih prijevoznika, državnom je odvjetništvu dostavilo tužbu protiv države. Kako su danas objasnili na press konferenciji u zagrebačkom baru Egoist, traže obeštećenje od države zbog “nezakonitih i neustavnih zabrana rada tijekom lockdowna i diskriminacije” kojima je pojedinim sektorima nanesena katastrofalna šteta bez propisnog obeštećenja. Najavom tužbe završili su višemjesečni pokušaji pregovora produzetnika i Vlade oko saniranja gubitaka koje su pojedini sektori pretrpjeli zbog lockdowna i drugih pandemijskih mjera.
Poduzetnici, kojima podršku daje Udruga glas poduzetnika, u zahtjevu Vladi nude tri mjeseca za dogovor oko modela financijskog obeštećenja za tvrtke koje zbog lockdowna nisu smjele raditi. Ne pronađe li se način za obeštećenje, odštetu će potražiti tužbama na lokalnim sudovima. Dođe li do toga, svaki poduzetnik državu će tužiti pojedinačno, a svoje zahtjeve mogu podnijeti svi koji se odluče pridružiti.
“Žao mi je da je uopće došlo do ove situacije, da smo bili prisiljeni povući ovaj potez kao zadnje rješenje,” rekao je jedan od tužitelja, vlasnik restorana Đurina Hiža Nikola Božić, “Sramota je da je Hrvatska jedina članica Europske unije iz uz Albaniju jedina europska zemlja uopće koja nije obeštetila poduzetnike. Austrija je poduzetnicima pokrila 80 posto izgubljenog prometa, Njemačka je pokrila 70 posto prometa, smanjila PDv s 19 na nula posto do kraja 2020. i na 7 posto do kraja 2022. Hrvatska nije smanjila PDV niti ukinula parafiskalne namete, to je napravljeno u pojedinim lokalnim zajednicama. Mi to više ne možemo financirati. Potpore, koje su namijenjene zaposlenicima a ne poduzetnicima, u prvom su valu isplaćene korektno, a u drugom su kasnile više od 40 dana. Morao sam se privatno zaduživati da platim radnike. Želimo li uopće kandidirari za potpore moramo isplatiti plaće do kraja mjeseca prethodni mjesec, što je za lokale koji nemaju prihoda jer im je država zabranila rad možda i najveći paradoks od svih. Ovakvim ponašanjem države pogažena je moja ljudskost, pogažena je moja stabilnost, prijeko potrebna da bih se izvukao situacije u kojoj sam se našao i sačuvao brendove koje gradim već 14 godina,” rekao je Božić.
“Pokušat ćemo zaštiti interes poduzetnika onako kako to određuje zakon. A to je prvo pokušajem mirnog rješenja,” rekao je odvjetnik Mate Matić koji u ovom procesu zastupa poduzetnike, “S obzirom na argumente, smatramo da je ovo dobra prilika državi da u tri mjeseca pronađe model za obeštećenje pogođenih sektora. Stožer, a tko je uopće Stožer, donio je 13 odluka koje se nisu temeljile ni na zakonima ni na ustavu niti na podacima istraživanja. Da biste donosili takve odluke morate imati barem relevantne podatke, ne možete se sastati navečer i ujutro donijeti odluku koja vam se čini ispravna.
Predsjednik Milanović bio je u pravu kad je rekao da je Vlada na početku pandemije trebaa proglasiti izvanredno stanje. Budući da to nije napravljeno, nisu imali nikakve zakonske osnove za odluke Stožera. Povrijedili su ustavna prava poduzetnika, riječ je o ozbiljnim povredama članaka 49, 50 i 54 koji jasno govore da nitko ne smije biti doveden u diskriminiranu poziciju. U tužbi koja se nalazi u sklopu zahtjeva predanom DORH-u jasno je argumentirana. Od države očekujem ozbiljan agažman u pronalaženju adekvatnog rješenja.”
Među modelima na koje se poduzetnici pozivaju su autrijski, po kojemu je Austrija lani poduzetnicima pokrila 70 posto gubitaka izazvanih pandemijom. Premijer Andrej Plenković jučer je tužbu poduzetnika komentirao podsjećanjam na mjere pomoći koje je Hrvatska donijela od početka pandemije, od 4000 kuna naknade za zaposlene do pokrivanja fiksnih troškova.
Poduzetnici, međutim, smatraju da je pomoć kozmetička, jer država nije donijela nijednu mjeru koja bi im doista olakšala poziciju. “Dobro je da država isplaćuje naknadu za zaposlene, ali oni bi, budimo realni, toliko dobivali i da u prijavljeni na zavodu za zapošljavanje. Pomoć koja je ponuđena najugroženijim sektorima je premala, selektivna i diskriminatorna. Na sastancima s ministrima predlagali smo da se fiksni troškovi pokriju svim poduzetnicima s gubicima većima od 70 posto, da se prodavanje kave za van dopusti kafićima koji su jedini imali tehničke uvjete za prodaju kave a jedini je nisu smjeli prodavati, da se otvore ozbiljne kreditne linije, jer banke poduzetnicima niti opraštaju rate za kredite i leasinge niti im žele dati nove kredite, posebno onima u najteže pogođenim sektorima,” rekao je Bujas, “Vlada se na sve prijedloge oglušila, kao i premijer s kojima smo niz puta uzaludno tražili sastanke. Ne razumijemo zašto se premijer, koji se sastaje sa svim i svakim, odbija se sastati s udrugom koja predstavlja 18 tisuća poduzetnika. Ponuđena obeštećenja ne da su neadekvatna nego su finalno poniženje nakon osam mjeseci pregovora,” rekao je Bujas.
Poduzetnici tvrde da za njih tužba nije samo stvar iznosa, nego više principa i borbe protiv diskriminacije. “Očekujemo barem ispriku za pogrešne odluke. Nismo dobili ni nju ni naknadu, a očekuje se da kažemo hvala za pomoć koja je ista kao da su naši radnici išli na burzu.” U naugroženijim sektorima, rečeno je na press konferenciji, prosječan gubitak prometa je 75 posto. O iznosima obeštećenja koje će tražiti poduzetnici nisu htjeli govoriti.