Poslije višegodišnjih najava, Venecija je ovih dana objavila da od 16. siječnja iduće godine naplaćuje ulaz u povijesni dio grada. Ulaznice za Venaciju koštat će između tri i deset eura na dan. Turisti koji rezerviraju ulaznice ranije, plaćat će manje.
Turisti koje predstavnici vlasti zateknu bez ulaznice morat će platiti kaznu od 50 do100 eura. Cilj ove jedinstvene mjere je kontrola broja turista u jednom od najljepših gradova na svijetu.
U predpandemijskim godinama Venecija je znala bilježiti do sto tisuća turista dnevno, a neke su najatraktivnije lokacije bile fizički neprohodne.
U predpandemijskim godinama, na vrhuncu sezone, dubrovački Stradun često je bio fizički neprohodan. Sjećamo se dana kad su lokalne radio stanice upozoravale Dubrovčane da se nipošto ne spuštaju do Straduna.
Pamtimo brojne inicijative turističkih djelatnika i političara da se ograniči broj kruzera koji pristaju pred Dubrovnikom, iskrcavajući tisuće turista. Povijesni dio Dubrivnika definitivno se pretvorio u scenografiju i prestao živjeti kao grad, baš kao što ni povijesna Venecija već desetljećima nije pravi grad nego raskošna povijesna pozornica.
Pa stoga nije nelegitimno postaviti pitanje treba li i Dubrovnik srpnju i kolovozu početi naplaćivati ulaz na Stradun.
S jedne strane, takav prijedlog zvuči kao antipatična provokacija. S druge strane, ako se ovog ljeta poslije dvogodišnje pauze Stradunom ponovno neće moći prolaziti, takva bi inicijativa u Dubrovniku mogla postati umjereno popularna.