Tikveš iz Kavadaraca, jedan od najvećih regionalnih vinogradara i vinara, u zadnjih je desetak godina drastično promijenio dominantnu percepciju o makedonskim vinima. Tikveš je svjetskom i hrvatskom tržištu (u Hrvatskoj ih distribuira Lu Ma Ekskluziv) ponudio tri linije upmarket vina, koje su dobile niz međunarodnih nagrada. Radi se o Lepovu, Barovu i Beloj Vodi. Ta su vina savršeno vinificirana, čvrsto strukturirana, veoma ozbiljna i imaju moderne, atraktivne etikete.
Lepovo, Barovo i Bela Voda predstavljaju novo lice makedonskog vinarstva. Lepovo, zapravo Domaine Lepovo, butikna je vinarija koja proizvodi nekoliko prilično monumentalnih vina, poput Grande Cuveea (vranac, cabernet sauvignon, merlot) pinot noira i chardonnaya. Pod etiketom Barovo u Hrvatskoj se prodaju crno vino napravljeno od kratošije i vranca, i bijelo proizvedeno od sauvignon blanca. Bijelo Barovo spada među najčvršće strukturirane sauvignone koje smo probali zadnjih godina izvan Pouilly Fumea i Sancerrea. Bela Voda u Hrvatsku također stiže u crnoj i bijeloj varijanti. Zanimljivo je da crna verzija sadrži i plavac, uz vranac, dok se bijela verzija sastoji od chardonnaya i grenache blanca.
Sve tri prestižne edicije tikveških vina dolaze s distinktivnih terroira. Barovo se nalazi na 700 metara nadmorske visine, na vulkanskom tlu, maksimalno izloženom suncu. U Tikvešu kažu kako se na Barovu, gdje su loze stare između 30 i 40 godina, susreću kontinentalna i mediteranska klima. Bela Voda smještena je blizu rijeke Vardar na glinenoj podlozi. Važno je što na Beloj Vodi često i snažno puše vjetar, koji hladi grožđe i čini ga otpornijim na bolesti i nametnike. Vinogradi Bele Vode stari su oko četrdeset godina. Vinogradi na Lepovu dvostruko su mlađi i posađeni na 250 metara nadmorske visine. Lepovo karakterizira submediteranska klima, s dugim toplim danima i relativno toplim noćima, ali opet uz dosta vjetra. Cabernet sauvignon na Lepovu dozrijeva prilično dugo, do kraja listopada.
Lepovo se nalazi na siromašnom, vapnenačkom tlu, što tjera lozu da ide dublje u zemlju u potrazi za vodom i hranjivim tvarima. Prinosi u sva tri vinograda relativno su mali, maksimalno šest tona po hektaru.
Pojedina vina, zavisno o berbama, fermentiraju u inoksu, druga u betonskim spremnicima, a neka u hrastovim bačvama. Bijela vina odležavaju u malom hrastu oko pola godine, a crna dvije godine. Zanimljivo je da u Tikvešu smatraju kako crna vina imaju desetogodišnji potencijal dozrijevanja; na temelju svega što smo probali u 2022. rekli bismo da crna vina s etiketama Lepovo, Barovo i Bela Voda mogu uspješno trajati najmanje dvadesetak godina.
Zbog svoje čvrste strukture, zrelosti i slasnog osjećaja grožđa, kao i visokih ali odlično integriranih alkohola, tikveška vrhunska vina, koja u Hrvatskoj koštaju između 20 i 40 eura u maloprodaji, iznimno su podesna za ambicioznu gastronomiju, koja se temelji na snažnim sastojcima poput divljači, odležanih steakova, vrhunske plave tune, svježih tartufa, kao i velikih rakova.
Tikveš je ušao u segment velikih vina prije više od deset godina. U vinograde i podrume uloženo je iznimno mnogo novca, pa tako Tikveš raspolaže s oko 1000 francuskih barriquea i 800 velikih hrastovih bačvi. Jednu od pivotalnih uloga u stvaranju Lepova, Barova i Bele vode odigrao je francuski konzultant Phillipe Cambie, čuveni vinar iz Južne Rhone koji je svjetsku afirmaciju stekao radom s Domaine Giraud, da bi zatim savjetovao niz važnih vinarija u Rhoni i Languedocu, uključujući Chateau St Jean i Cailloux.
Prije nekoliko godina u Kaliforniji je pokrenuo vlastiti projekt Beau Marchais, fokusiran na single vineyard crne pinote. Cambie, kojeg su u vinskim krugovima zvali Michelom Rollandom južne Francuske, umro je u prosincu 2021. u 60 godini. No, njegovo nasljedstvo nastavlja živjeti i kroz najvažniji vinski projekt u makedonskoj povijesti. U Tikvešu danas kažu da su projektima Barovo, Bela Voda i Lepovo željeli pokazati puni vinski potencijal svoje zemlje. Tvrde da im je bilo presudno da vina odražavaju karakter specifičnih terroira s kojih dolaze. Impresivna lista međunarodnih nagrada koje su dosad osvojila vina iz edicija Lepovo, Barovo i Bela Voda, pokazuju da je Tikveš zaista uspio preobraziti i svjetski afirmirati makedonsku vinsku scenu. Tikveška se vina danas izvoze u 25 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Australiju i Kinu.